"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


Strona działa na systemie CMS firmy Hyh - projektowanie i tworzenie stron Katowice.

Wychowywanie bliźniąt

Szkoła - razem czy osobno?

Bliźnięta muszą się kiedyś nauczyć żyć i poruszać się osobno, aby móc samodzielnie się rozwijać i odnaleźć w dalszym życiu. Czy rozdzielenie dzieci w szkole będzie lepszym rozwiązaniem, musicie sami dokładnie przemyśleć. Decydujące są nie tylko możliwości logistyczne, ale przede wszystkim wiek dzieci i ich usposobienie.

2008-09-01  |  Joanna Tkacz

Rozdzielać czy nie?

Wielu osobom może się wydawać, że skoro bliźnięta od poczęcia są razem i już w brzuchu mamy czują swoją obecność - zawsze będą chciały być blisko siebie. Niektórzy z nas w ten sposób argumentują zakup jednego tylko łóżeczka dla dzieci (pisałam o tym już w rozdziale o wyprawce) - bliźnięta śpią spokojniej, gdy czują swoją bliskość - u nas też tak było.

2007-10-12  |  Joanna Tkacz

Jak je ubierać?

W przypadku bliźniąt mamy do czynienia z dziećmi w tym samym wieku, które rzeczywiście od pewnego momentu wspólnie się bawią i są dla siebie towarzyszami, najczęściej przyjaciółmi, ale czasem, a w pewnych sytuacjach prawie zawsze - rywalami. To dzieci, które chcą być traktowane jednakowo, a jeśli nie jednakowo, to przynajmniej sprawiedliwie.

2007-10-12  |  Joanna Tkacz

Zygotyczność

"To bliźnięta? Jedno- czy dwujajowe?" - to jedno z najczęstszych pytań, jakie słyszą rodzice bliźniąt. Skąd niby mamy to wiedzieć? Zastanówcie się, jak Wy odpowiadacie na to pytanie?

2007-10-12  |  Joanna Tkacz

Tajemna mowa

Istnieje powszechne przekonanie, że bliźnięta tworzą własny język, którego nie rozumie nikt poza nimi, często nawet rodzice. Jest to zwykle język o bardzo prostej strukturze, niewykształcony, powiązany z wieloma gestami i mimiką. "Tajemny język" zauważa się u ok. 40% bliźniąt. Pojawia się on wraz z opanowywaniem komunikacji werbalnej przez dzieci i występuje najczęściej aż...

2007-10-12  |  Joanna Tkacz

Biegające bliźnięta

Opisania tego tematu podjęłam się dopiero po ukończeniu przez chłopców 18 miesięcy!... Tyle czasu na to czekałam... wczytywałam się w wypowiedzi innych mamusiek, zazdrościłam im. Wiele osób mnie "pocieszało" - poczekaj, nie ciesz się tak, dopiero jak zaczną chodzić, to będziesz się z nimi miała... A ja nie mogłam się doczekać. Bąble nie chciały chodzić i już.

2007-10-12  |  Joanna Tkacz

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-04-18 03:21:46 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /wychowywanie-blizniat,dc17.html a: ip: 44.210.99.209 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)