Czytadła dla rodziców
Poniższa lista jest moim subiektywnym wyborem, proszę się nie doszukiwać sensu czy logiki, bo ich tu nie ma Z zasady bowiem czytam wszystko, co mi wpadnie w ręce. Czasem lekkie i przyjemne, czasem zastanawiające, trzymające w napięciu. Zachęcam do przejrzenia nowych pozycji, przeczytałam je wszystkie i naprawdę gorąco polecam! A dla tych, co podróżują komunikacją miejską i mają problem z czytaniem na stojąco polecam audiobooki - mały odtwarzacz mp3, słuchaweczki i już możemy się pogrążyć w lekturze....
Jedz, módl się i kochaj
Elisabeth Gilbert
...Jedz, módl się, kochaj to wspaniała książka. Szczera, płynąca prosto z serca, pełna przenikliwości i trafnych spostrzeżeń. Często kupuję ją przyjaciołom na prezent i wszyscy oni serdecznie mi za nią dziękują... (J. Caroll)
Nim osiągnęła trzydziestkę, Elizabeth Gilbert miała wszystko, o czym powinna marzyć nowoczesna, wykształcona, ambitna Amerykanka - męża, dom za miastem, dobrą pracę. Mimo to nie była kobietą ani szczęśliwą, ani spełnioną. Nękał ją niepokój, smutek i rozterki. Przeszła przez wyczerpujący rozwód i popadła w ciężką depresję, przeżyła nieszczęśliwą miłość i całkowicie odrzuciła wszystko, czym, jak jej się zdawało, miała być.
Najpierw zanurzysz się w urokliwe uliczki Rzymu, poczujesz zapach włoskiej kawy i pączków, wsłuchasz w melodyjne brzmienie języka... Następnie poznasz tajniki medytacji i razem z autorką zbliżysz się do Boga. Aby w końcu osiąść w raju... w spokoju, przyjaźni i miłości...
I że cię nie opuszczę...
Elisabeth GilbertPod koniec "Jedz, módl się, kochaj" Elizabeth zakochała się w Felipe. Wzajemne zauroczenie przerodziło się w płomienny romans. Zamieszkali razem w Ameryce, przyrzekli sobie dozgonną wierność i to, że nigdy nie wezmą ślubu. I żyliby sobie spokojnie, gdyby któregoś dnia nie zainterweniowała Opatrzność, próbując ich zmusić do zawarcia małżeństwa.
Z typowym dla siebie poczuciem humoru, inteligencją i znajomością psychiki ludzkiej Gilbert opisuje swoje zmagania z myślą o powtórnym zamążpójściu. Ujawnia tajemnice związane z małżeństwem, odpowiada sobie na pytania o dopasowanie, zachwyt sobą nawzajem, wierność, rodzinne tradycje, ryzyko rozwodu, społeczne oczekiwania, odpowiedzialność. Tak naprawdę jednak, by przekonać się, czy warto wyjść za mąż, pisze pean na cześć miłości, z całą jej złożonością i wszystkimi konsekwencjami miłości takiej, jaka ona jest naprawdę.
Książka jest też dostępna w formacie mp3 - czyta Anna Dereszowska.
Zielone drzwi
Katarzyna GrocholaPrzez kilka tygodni podziwialiśmy poczucie humoru i optymizm Katarzyny Grocholi w "Tańcu z gwiazdami". Teraz Pani Kasia zaprasza nas do siebie - uchyla nam zielone drzwi swojego życia, abyśmy mogli razem z nią śmiać się i płakać, wspominać, wzruszać się... Jej autobiograficzna historia wciąga czytelnika - bez względu na płeć - tak bardzo, że ze zdumieniem zauważa świtające niebo... Odkrywamy w niej wiele tajemnic z prywatnego życia, pracę salowej w szpitalu, ciężką walkę z chorobą, pokonaną dzięki przyjaciołom, rodzinie i optymizmowi. Odkrywamy, ile cech i przeżyć Pani Kasi odnajdziemy w Judycie.
Napiszę tak, jak wiele razy robi to autorka w książce: Pani Kasiu. Dziękuję za tę książkę.
Krzyształowy anioł
Katarzyna Grochola
Jeśli macie wolny weekend - nie planujcie żadnych zajęć. Weźcie do ręki tę powieść i... odpłyńcie. Na niemal sześciuset stronach nowej, znakomitej powieści Katarzyna Grochola powołuje do istnienia Sarę. Ta inteligentna i wrażliwa trzydziestolatka, podobnie jak wielu przedstawicieli jej pokolenia, wyjeżdża z rodzinnego miasta, aby szukać szczęścia w Warszawie. Niestety - to, co jest szczęściem dla męża Sary, jej przynosi osamotnienie i rozpacz. Ogromny sukces przychodzi w najmniej spodziewanym momencie i łączy się z goryczą porażki.
Takiej powieści jeszcze nie było. Czytelnicy odnajdą tu niezwykłą syntezę tego, co znamy z Nigdy w życiu! i Trzepotu skrzydeł: błyskotliwe dialogi, zabawne qui pro quo, ale też duszną atmosferę dramatu psychologicznego. Sugestywny styl Grocholi sprawia, że czytając Kryształowego Anioła, będziemy na przemian zaśmiewać się i wzruszać razem z główna bohaterką. Sara - to ja i ty, to nasze życie i nasze rozterki. Zachęcam gorąco.
Dom nad rozlewiskiem
Małgorzata Kalicińska
W czasach, gdy wszystko idzie Wam ciężko, "pod górkę", kiedy czujecie się niedokołysani, zmęczeni i nostalgiczni - zajrzyjcie nad Rozlewisko. Poczujcie zapach herbaty z cytryną parzonej dla Was przez Gosię, może dostaniecie miskę rosołu i klucz do morelowego pokoju, w którym odpoczniecie... Opowiecie Waszą historię, albo posłuchacie o tym, co się dzieje nad Rozlewiskiem.
Małgorzata ucieka w z Warszawy i układa swoje życie od nowa, na mazurskiej wsi. Odnajduje powoli sens życia i spokój, poznaje... tak, poznaje swoja matkę, z którą rozstała się w dzieciństwie.
Jest więc rodzinna przeszłość i teraźniejszość, jest też przyszłość - trzeba myśleć o sobie, o córce, o nowo budowanym pensjonacie. O naniesieniu drewna na jutro, o zrobieniu przetworów na zimę.
Jeśli marzycie czasem o tym, aby zostawić wszystko i wynieść się daleko, daleko, do spokojnego małego miasteczka, z dala od tłoków, korków, codziennego pędu - ta książka jest dla Was. A jeśli lubicie przy tym czytać o jedzeniu - sięgnijcie po nią koniecznie. Sama jestem ciekawa, o czym będą dwie dalsze części. A już wkrótce - serial w telewizji...
Żona Mormona
Irene Spencer
Wstrząsająca autobiograficzna historia Irene, wychowanej w rodzinie mormońskich fundamentalistów praktykujących poligamię. Nauczono ją nigdy nie kwestionować decyzji przywódców swego Kościoła i społeczności. Taką decyzją w wieku szesnastu lat została drugą żoną człowieka, który żenił się jeszcze osiem razy...
Skrajna nędza, izolacja od reszty świata, lekceważenie ze strony zajętego innymi żonami męża - oto warunki, w jakich przeżyła 28 lat. W poszukiwaniu lepszego jutra dla siebie i dzieci zdecydowała się na odważny krok ku prawdziwemu światu i wolności, o której dotąd nie miała pojęcia. Historia jest na prawdę porywająca, dla nas - wychowanych w zupełnie innej kulturze - wręcz niewyobrażalna.
Prawnik
John Grisham
Kolejny, podobno świetny (piszę podobno, bo jeszcze go nie czytałam, leży i czeka na lepsze czasy) thriller prawniczy Grishama. Fani tego autora i tak go kupią ;)
Kolacja z Anną Kareniną
Gloria Goldreich
Powieść obyczajowa. Historia sześciu kobiet z Nowego Jorku, które połączyła pasja czytania. Wszystkie mają po trzydzieści parę lat, jest wśród nich samotna matka i szczęśliwa żona, niezamężna "flirciara" i kobieta, wychowująca autystyczne dziecko. Spotykają się, by dyskutować o ulubionych lekturach, ale książki szybko stają się pretekstem do rozmów o własnych sukcesach i porażkach, o miłości, zazdrości, zdradzie, rodzinie. Puszczają wtedy wszystkie tamy, a zawiązane przyjaźnie okażą się bezcenne w trudnych chwilach, jakie staną się udziałem każdej z bohaterek. Lekko, błyskotliwie napisana, świetna rzecz o problemach współczesnych kobiet i zarazem wielka pochwała literatury.
Polecam, zwłaszcza, że zachęca do czytania innych pozycji literatury światowej, do dyskusji i zakładania klubów literackich ;)
Harry Potter i Insygnia Śmierci. Tom 7
Joanne K. RowlingOstatni tom przygód małego czarodzieja. Zachęcam do czytania, ale proszę nie zdradzać zakończenia!
Dziewczyna na Times Square
Paullina Simons
Gdy poznajemy Lily Quinn, nic nie zapowiada, by jej zwyczajna egzystencja miała ulec zmianie. Nowojorska studentka chronicznie nie ma pieniędzy, zerwała z chłopakiem, ma problemy na uczelni. I nagle życie Lily nabiera niepokojącego tempa: znika jej współlokatorka Amy, a los na loterii przynosi fortunę. Jednak Lily nie będzie miała czasu, by się nią nacieszyć...
Książka do pośmiania się i do popłakania. Zastanawiająca i dająca do myślenia. Polecam gorąco.
Świadectwo
"Byłem przy nim prawie czterdzieści lat, najpierw przez dwanaście lat w Krakowie, a potem przez kolejnych dwadzieścia siedem w Rzymie. Zawsze przy nim. Zawsze u jego boku. A teraz, w chwili śmierci, poszedł sam. (...) Po tamtej stronie, kto mu towarzyszy?" - kard. Stanisław Dziwisz. Książka - wyznanie, której zakres obejmuje lata w Polsce (1966-1978) i lata pontyfikatu (1978-2005) opowiada słowami kardynała Dziwisza historię Papieża, podkreślając jego postawę i osobowość podczas przełomowych wydarzeń, takich jak upadek muru berlińskiego czy 11 września. Podróże, polityka, epokowe decyzje, ale również dzienne czynności, modlitwy i choroby - niepublikowane wcześniej materiały przedstawiające portret wielkiego człowieka naszych czasów. Wspomnienia zebrał włoski watykanista polskiego pochodzenia Gian Franco Svidercoschi.
Poruszająca opowieść o Janie Pawle II, polecam.
Pachnidło - historia pewnego mordercy
Patric Süsskind
W tej powieści, "odegranej" z wirtuozerią na klawiaturze wypróbowanej tradycji narracyjnej, każdy znajdzie coś dla siebie: przejrzysty styl, intrygującą akcję, niezwykłą postać protagonisty o niezrównanym węchu, szczyptę napięcia rodem z kryminału".
- Autor został wyróżniony w Paryżu nagrodą Gutenberga za najlepszą powieść zagraniczną.
- Powieść Pachnidło utrzymywała się przez ponad trzy lata na liście bestsellerów światowych i została przełożona na ponad dwadzieścia języków.
- film z Orlando Bloomem w roli głównej
Intrygująca, zaskakująca, o niewiarygodnym zakończeniu. Polecam - książka jest dużo lepsza od bardzo dobrego filmu.
Osadnicy z Catanu
Rebecca GableBył czas, że polecałam tę książkę, podobnie jak inne tejże autorki, po niemiecku. Ale doczekałam się, że wydali ją w języku polskim! Polecam gorąco - wciąga do ostatniej strony, zaskakuje, a przede wszystkim daje wgląd w życie wikingów, z najdrobniejszymi szczegółami. Ta bestsellerowa powieść o wikingach oparta jest na fenomenalnej, znanej na całym świecie grze planszowej. "W porównaniu z powieściami Rebecci Gable każdy hollywoodzki epos robi wrażenie skromnej telewizyjnej produkcji." - Bild am Sonntag.
Gość papieża
Vladimir Volkoff
Prawdziwy thriller metafizyczny: szpiegowski, kryminalny i religijny. Trzydzieści trzy dni po wyborze Jana Pawła I na Stolicę Piotrową zdumiony świat dowiaduje się, że "Uśmiechnięty papież" nie żyje. Komunikat lekarski mówi o niewydolności serca. Szok i niedowierzanie. Nieliczni tylko wracają pamięcią do wydarzenia sprzed trzech tygodni, gdy świeżo wybrany papież przyjmował na prywatnej audiencji w Watykanie prawosławnego metropolitę Leningradu, który w czasie spotkania umarł na jego rękach. Dwa zgony dwóch przywódców chrześcijaństwa w odstępie kilku tygodni. Tyle fakty historyczne. Powieść dopowiada resztę.
Wciąga tak, że nie można się oderwać...
Po prostu razem
Anna GavaldaKsiążka, która wciąga. Dobra do czytania w tramwaju i autobusie. Camille, Philibert, Franck i Paulette, nieprzystosowani i poturbowani przez życie, żyją razem w wielkim mieszkaniu. Z pozoru niewiele ich łączy, ale potrzeba bliskości, przyjaźni i miłości pozwala przełamać bariery i otworzyć się na innych. Znów nabierają ochoty do życia... Wzruszająca historia zwykłych ludzi, pięknie, błyskotliwie i mądrze opowiedziana. Gorąco polecam.
Dom na klifie
Monika Szwaja
Kolejna książka Moniki Szwaji na lato.
W typowych romansach zawsze jest tak: Ona spotyka Jego (lub On Ją), potem się zakochują, coś im przeszkadza, ale w końcu odbywa się wesele i "żyją długo i szczęśliwie". W "Domu na klifie" zawarcie małżeństwa jest potrzebne ze względów praktycznych: młoda kobieta chce założyć rodzinny dom dziecka, a do tego musi mieć męża. Kandydatem staje się sympatyczny prawie czterdziestolatek, z wykształcenia psycholog, który do tej pory nie uprawiał żadnego zawodu dłużej niż trzy lata. Poznajemy go jako dziennikarza szczecińskiej telewizji. Czy jest coś, co może połączyć tych dwoje? Czy małżeństwo zawarte w konkretnym celu, jak spółka handlowa, ma sens? Czy rodzinny dom dziecka Zosi i Adama w ogóle powstanie... i czy zdoła przetrwać?
Bohaterowie "Domu na klifie" są fikcyjni, wydarzenia również, jednak powieść jest do pewnego stopnia osadzona w realiach - znane są (niestety) takie państwowe domy dziecka, znane (na szczęście) rodzinne domy założone przez wspaniałych ludzi, istnieje też miejsce, w którym stoi powieściowy dom - na urwistym brzegu Zalewu, na wyspie Wolin.
Zorza polarna
Nora Roberts
Ostatnie 4 dni spędziłam z książką na kolanach, na szczęście był długi weekend, dzieci szalały u babci, a ja mogłam czytać... Pamiętacie "Przystanek Alaska"? Jeśli byliście jego fanami, sięgnijcie po tę książkę - przeniesie Was w zmrożony świat Alaski.
Nate Burkę, policjant, który nie może się otrząsnąć po śmierci swojego partnera, przyjmuje posadę komendanta policji w małym miasteczku Lunacy na Alasce. Wydaje mu się, że czeka tu na niego tylko monotonia i rutyna, tymczasem niewyjaśniona zbrodnia sprzed 16 lat zatrzymuje go na dłużej. Aby przeprowadzić śledztwo, musi pokonać wrogość i niechęć mieszkańców Lunacy, którzy nie wierzą, że wśród nich może ukrywać się morderca. W dochodzeniu pomaga mu jedynie Meg Galloway, intrygująca, niezależna kobieta, która zna niełatwe życie na Alasce. Odkrywając tajemnicę tragedii sprzed lat, Nate i Meg zbliżają się do siebie, a temperatura ich uczuć niepokojąco wzrasta.
Uprowadzenie
Robin Cook
Jeśli macie wolny dzień, spokojnie możecie sięgnąć po tę pozycję. Nie oderwiecie się nawet na moment.
Grupa amerykańskich geologów prowadzi badania Grzbietu Śródatlantyckiego. Kiedy przez dłuższy czas nie udaje się pobrać próbek, ekipa zmuszona jest zejść na dno. Członkowie wyprawy natykają się na coś, czego istnienia nie podejrzewali nawet w najśmielszych snach. Odkrycie to całkowicie zmieni ich wyobrażenie o dziejach ludzkości i życiu na Ziemi.
Zaskoczenie jest zaskakujące, podobnie jak cała akcja. Polecam.
Cesarzowa orchidea
Anchee MinJeśli lubicie opowieści o Chinach - koniecznie sięgnijcie po tę pozycję. Oparta na faktach historycznych powieść Min napisana w stylu słynnych Wyznań gejszy to opowieść o losach jednej z siedmiu oficjalnych żon cesarza Chin Xianfenga. Choć współcześni uważają ją za despotkę, Min przedstawiała ją jako pełną wdzięku i uczuć kobietę, głęboko kochającą kraj i męża, ale nie umiejącą odnaleźć się w świecie coraz bardziej ulegającym wpływom obcych kultur.
Dzikie łabędzie. Trzy córy Chin
Anchee MinNowe, zaktualizowane i poprawione pod względem historycznym wydanie sławnej książki, poszerzone o wstęp napisany w roku 2003. Przełożona na wiele języków, doczekała się milionowych nakładów na całym świecie. Przejmująca autobiograficzna saga. Spojrzenie od wewnątrz na proces tworzenia się współczesnych Chin przez pryzmat losów kochającej się rodziny, której ostoją były zawsze kobiety. Nasycona ciepłem opowieść o niezwykłej odwadze i wytrwałości w obliczu wojny, totalitaryzmu, atmosfery represji i tortur, osobistych tragedii. Bohaterki to przedstawicielki trzech pokoleń rodziny Chang. Ich losy zostały ukazane na tle przemian zachodzących w Chinach w ciągu ostatnich 80 lat: od schyłku cesarstwa chińskiego, okres japońskiej okupacji, poprzez rządy Mao i Rewolucję Kulturalną do masakry na placu Tien'anmen. Ja czytałam ją z zapartym tchem!
Harry Potter i Książe Półkrwi
Joanne K. RowlingPrzygód o Harrym Potterze reklamować nie trzeba. Czytałam szósty tom już jakiś czas temu, niektóre rozwiązania były i nadal są dla mnie zaskakujące. Polecam gorąco wszystkim, którzy nie są mugolami i chociaż troszeczkę wierzą w magię - sięgnijcie po te książki zanim zrobią to Wasze dzieci.
Zapiski stanu poważnego
Monika SzwajaBohaterka powieści jest reporterka telewizyjna około trzydziestki, która tuz przed wyjazdem na zdjęcia dowiaduje się, że zostanie mamusią. Mamusią - proszę bardzo, tylko gdzie jest tatuś do kompletu? Na horyzoncie pojawia się wprawdzie ktoś, kto by się nadał, niestety ma felery, które właściwie uniemożliwiają happy end. Poza tym co zrobić z tą koszmarną, wyczerpująca, ukochaną pracą? Doprawdy, dziecko takiej matki musi wykazać niezłą siłę charakteru, żeby urodzić się w przepisowym terminie. Jeśli chcecie mieć lekką, przyjemną i pełną humoru lekturę - sięgnijcie po tę książkę.
Artystka wędrowna
Monika SzwajaW życie Wiki, która w "Zapiskach" urodziła dziecko, wkracza energicznie Adela, śpiewaczka operowa, "sopran wędrowny" (z braku stałego etatu). Piękna, utalentowana, pełna życia i temperamentu... na dodatek w konflikcie z własnym mężem, który coraz gorzej znosi jej ciągłe nieobecności i brak trzydaniowych obiadków domowych. A tymczasem Wika dla swojego męża ma coraz mniej czasu, wróciła bowiem do swojej pierwszej miłości - pracy dziennikarki telewizyjnej. No i jak tu w tych warunkach zapewnić Czytelnikom tzw. szczęśliwy happy end? Nie jest łatwo, nie jest łatwo!...
Romans na receptę
Monika SzwajaGłówna bohaterka, Eulalia, jest reporterką telewizyjną, kocha góry i robienie filmów o nich. Ma pracę, dom, samochód, dwoje dzieci (bliźnięta!), nawet przyjaciół. Właściwie to Eulalia ma wszystko poza stałym mężczyzną. A że mimo wyraźnego postępu w umniejszaniu mężczyzny dzisiejsza kobieta wyzwolona nie zawsze radzi sobie bez onego i czasem nawet brakuje jej przyjemności z nim związanych, pani reporter zaczyna bystrzej spoglądać na otaczających ją panów. Okazuje się, że nie jest z nimi tak źle... ten i ów może by się nawet do czegoś nadawał.
Paranoja
Joseph FinderAdam zostaje przyłapany na manipulowaniu w systemie korporacji i oskarżony o szpiegostwo. Zamiast do więzienia zgadza się na rolę szpiega w innej firmie. Pnie się po szczeblach kariery. Kiedy próbuje się wyrwać spod kontroli, zaczyna poznawać strach. Książka wciąga do tego stopnia, że można przejechać swój przystanek...
Kod Leonarda da Vinci
Dan BrownW Luwrze zostaje popełnione morderstwo. Jego ofiarą jest kustosz. Zwłoki zostają znalezione w pozycji przypominającej sławny rysunek witruwiański, na którym renesansowy artysta przedstawił idealne proporcje ludzkiego ciała. W zbrodnię zamieszany jest - według policji - profesor z Harvardu, znawca symboliki religijnej. Sprawy komplikują się, gdyż umierający kustosz pozostawił szereg zagadek, które mają pomóc wskazać winnych tej zbrodni i trzech innych popełnionych tej nocy na wpływowych mieszkańcach Paryża. Ale mają też doprowadzić do czegoś znacznie bardziej istotnego. Czyta się jednym tchem.
Anioły i demony
Dan BrownRobert Langdon zostaje wezwany do ośrodka badań jądrowych, by zidentyfikować tajemniczy wzór wypalony na ciele zamordowanego fizyka. Rozpoznaje w nim symbol bractwa iluminatów - nieistniejacej od czterystu lat organizacji walczącej z Kościołem. Okazuje się, że ci, którzy przetrwali prześladowania z jego strony, nakazali przyszłym pokoleniom prowadzenie vendetty. Celem ma być Watykan. Langdon i Vittoria-córka fizyka- próbują zapobiec tragedii. Dramatyczny wyścig z czasem doprowadzi do nieoczekiwanego finału. Moim zdaniem jest to dużo lepsza książka niż "Kod Leonarda..."
Nie wiem, jak ona to robi
Allison Pearson
Kate dwoi się i troi aby pogodzić pracę na eksponowanym stanowisku z życiem rodzinnym. Z niepokojem dostrzega, że traci kontakt z dziećmi i oddala się od męża. Musi znaleźć wyjście z sytuacji, a przecież nie chce zostać kurą domową...
Jest to doskonała lektura dla matek pracujących, zmagających się z wyrzutami sumienia - chociaż oczywiście amerykańska rzeczywistość nie pokrywa się z naszą. Polecam, mnie urzekł cytat: "Matka rocznego chłopca jest gwiazdą filmową w świecie pozbawionym krytyków". To prawda!
Diabeł ubiera się u Prady
Lauren Weisberger
Żywa, inteligentna i dowcipna narracja natychmiast wciąga czytelnika w świat, gdzie chodzi się wyłącznie na wysokich obcasach! Andrea Sachs, dziewczyna z małego miasteczka, poszukuje w Nowym Jorku pracy w branży dziennikarskiej. Nieoczekiwanie zdobywa posadę asystentki u Mirandy Priest-ly, wpływowej redaktor naczelnej miesięcznika ?Runway", jednego z najbardziej prestiżowych pism zajmujących się modą. Szybko przekonuje się, że Miranda to klasyczny szef ?z piekła rodem". Swoich pracowników traktuje jak służących, wymaga całkowitej dyspozycyjności, nie uznaje sprzeciwu. Presja, by być pięknym i szczupłym, nosić stroje od Prady, Versace'a i Armaniego, wyglądać jak zawodowa modelka, jest ogromna, brakuje natomiast zwykłej życzliwości. Za nieodpowiednie szpilki można wylecieć z pracy. Andrea żyje w straszliwym stresie, wiedząc, że jeśli przetrwa rok, zostanie zaprotegowana do pracy w dowolnie wybranej gazecie...
Jeśli miałyście kiedyś męczącego szefa, ta książka jest dla Was idealna.
Dziecko dla początkujących
Leszek K. TalkoTa niezwykła książka, tak różna od innych publikacji dla młodych rodziców, z dużym poczuciem humoru ukazuje blaski i cienie narodzin potomka, przez co rozładowuje emocje i uczy młode mamy i tatusiów racjonalnych postaw wobec własnego dziecka. Ja się ubawiłam świetnie, niektóre ze spostrzeżeń pokrywają się z moimi.
Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.
Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie,
redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.