"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Stowarzyszenie

Rejestry bliźniąt na świecie

Bliźnięta pozwalają na obserwowanie genetycznych uwarunkowań zachowań, cech i chorób człowieka, a także ich zmienności pod wpływem czynników środowiskowych. Dlatego też w wielu krajach prowadzi się rejestry bliźniąt i ciąż wielopłodowych.

W Polsce od 1998 roku podczas organizacji Festiwalu Bliźniąt w Szczecinie zbierane były dane dotyczące bliźniąt. Rejestr liczył 1100 par bliźniąt. Dane zebrane w rejestrze wykorzystywane były do badań. Od ubiegłego roku również nasze Stowarzyszenie zbiera dane na temat bliźniąt w Polsce - nasz rejestr jest prowadzony głównie przez Internet. Naszym marzeniem jest zebranie informacji o jak największej liczbie bliźniąt w Polsce - a Wy możecie nam w tym pomóc.

Na świecie powstały następujące rejestry bliźniąt:

  • Szwedzki rejestr bliźniąt - zawiera 172.000 par bliźniąt urodzonych od 1886 roku, powstał w latach 60tych XX wieku w Instytucie Karolińskim w Sztokholmie.

  • Duński Rejestr Bliźniąt - jeden z najstarszych rejestrów na świecie, zapoczątkowany w 1954 roku, zawiera dane 65 tys. par bliźniąt urodzonych między 1870 a 1996 rokiem.

  • Holenderski Rejestr Bliźniąt - powstał w 1986 roku, zawiera dane ponad 60.000 par bliźniąt.

  • Niemiecki Rejestr Bliźniąt - niemieckie badania genetyczne prowadzone na dorosłych bliźniętach od 1994 roku.

  • Belgijski Rejestr Bliźniąt - rozpoczął działanie w 1964 roku, zawiera informacje dotyczące zygotyczności dzieci z ciąż wielopłodowych. Jest to jedyny rejestr różnicujący bliźnięta jednozygotyczne ze względu na czas podziału zygoty.

  • Włoski Rejestr bliźniąt - Rejestr bliźniąt, które zgadzają się na badania medyczne i naukowe, zawiera ponad 9.000 par bliźniąt.

  • Australijski Rejestr Bliźniąt - prowadzony przez organizację non-profit, zawiera informacje o ponad 30 tysiącach par bliźniąt w różnym wieku. Zapoczątkowany u schyłku lat siedemdziesiątych XX wieku.

  • Północnokalifornijski Rejestr Bliźniat - Rejestr dorosłych bliźniąt zamieszkałych w rejonie San Francisco

  • Rejestr Bliźniąt z Massachussets - rejestr bliźniąt w stanie Massachussets w USA.

  • Różne inne rejestry bliźniąt - tu znajdziecie nie tylko rejestry opisane powyżej, ale listę rejestrów i badań prowadzonych na całym świecie. Polecam jako ciekawostkę Rejestr Chiński.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-06-14 02:21:49 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /stowarzyszenie_rejestry.html a: ip: 34.239.176.54 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)