"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

Z jak... Zaparcia

Zaparcie to oddawanie twardego, suchego stolca, związane z dużym wysiłkiem, a często także bólem. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą cierpieć na zaparcia związane ze wstrzymywaniem stolca (wstydzą się robić kupkę w przedszkolu), co może prowadzić do zaparć nawykowych.

Często mają one podłoże psychiczne i jeśli sytuacja taka trwa dłużej, wtedy konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Pamiętaj, że małe dziecko karmione piersią, może zarówno robić kilka kupek dziennie, jak i nie robić kupki przez kilka dni. Ok. 6 tygodnia (u wcześniaków może byc później) u dzieci karmionych piersią może wystąpić "zatrzymanie" wypróżniania na kilka dni. Po tym czasie wypróżnienia powinny unormować sie. U jednych dzieci jest to raz dziennie, u innych 2 razy dziennie, a u innych raz na kilka dni. Jeżeli dziecko nie płacze, nie ma wzdętego brzuszka i odchodzą mu gazy, to wszystko jest w normie.

Ok 2. roku życia dzieci mają trudności z kupką. Nie wszystkie, ale większość, albo nie chcą jej robić, albo totalnie się brzydzą. Dziecko może przeżywać wypróżnienie m.in. jako utratę części siebie (że coś traci, oddaje), albo jako brudzenie - coś niedobrego - niegrzecznego. Wiąże się to z tym, że dzieci w tym wieku już kontrolują swoje wypróżnienia, czego wcześniej nie potrafiły, mogą też powstrzymywać kupkę, a wcześniej nie potrafiły, Z reguły z czasem to mija. Warto zawsze spokojnie porozmawiać z berbeciem, że kupkę trzeba robić, że wszyscy to robią, zapytać dlaczego nie chce, posluchać, pogadać itp.

Jeśli jednak widzisz, że zrobienie kupki sprawia dziecku ból, trzeba zacząć działać.
Jak sobie poradzić z zaparciami, żeby ulżyć dziecku? Pamiętaj, że leczenie zaparć wymaga konsekwencji.

  • przede wszystkim zmień dietę - dużo owoców, warzyw, błonnika, soków owocowych, płatki zbożowe, ciemne pieczywo, najlepiej z ziarenkami. Jeśli karmisz piersią - zmień swoją dietę.
  • podawaj dziecku dużo napojów, jabłuszko, nie zagęszczaj mleka kleikiem ryżowym - zatwardza! Podaj mu herbatkę rumiankową.
  • kaszki kukurydziane, jęczmienna, kus kus, jaglana, pęczak pomagają w wypróżnianiu, natomiast kaszka manna i ryżowa powodują zatwardzenia.
  • ananas i kiwi pomagają w wypróżnianiu, natomiast banany powodują zatwardzenia
  • po obudzeniu podaj dziecku ciepłą wodę z 5 ml syropu lactulosum - na początek leczenia, gdy kupki zaczynają wracać do normy, syropek się wycofuje ( bez recepty )
  • do picia można podawać kompot z suszonych śliwek - jest pyszny, a dzieci chętnie go piją.
  • odstawiamy słodycze, zwłaszcza czekoladę i wszystko, co zawiera kakao
  • podawaj jak najwięcej wody mineralnej.
  • do jednego posiłku dziennie (najczęściej potrawki, gęstej zupki) dolewaj dużą łyżkę dobrej jakości oliwy z oliwek - nadaje to poślizgu (jeżeli tak można zgrabnie ująć) i dziecku łatwo jest się wypróżnić.
  • w ostateczności zaaplikuj dziecku czopek glicerynowy, ale nie stosuj ich zbyt często, gdyż dzieci się łatwo przyzwyczajają, a nie o to przecież chodzi.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-04-18 03:23:58 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /z-jak...-zaparcia,1331.html a: ip: 44.210.99.209 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)