"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

Z jak... Zakażanie układu moczowego

To bardzo szerokie pojęcie - obejmujące zakażenia dolnego odcinka dróg moczowych, przebiegających łagodnie, wręcz bezobjawowo, aż po ciężkie zajęcie miąższu nerkowego. U niemowląt mogą się pojawiać stany podgorączkowe, wymioty, biegunka, gorszy apetyt.

Ponieważ nie są to objawy typowe, przy wielu infekcjach warto zrobić dziecku posiew moczu, aby wykluczyć ZUM. Starsze dzieci mogą skarżyć się na ból brzucha, częste i bolesne parcie na pęcherz.

W celu potwierdzenia lub wykluczenia ZUM należy zrobić posiew moczu, najlepiej dwukrotnie, aby potwierdzić diagnozę. Dziecku podaje się Furagin (jest też w postaci syropu Siraliden) i często antybiotyk. Przy nawracajacych zakażeniach wskazana jest większa czujność, kontrolne badania moczu, stała opieka nefrologa. Żeby stwierdzić, czy dziecko ma skłonności do ZUM, trzeba zrobić cystografię. To badanie pokazuje, czy układ moczowy jest prawidłowo zbudowany i nie ma refluksu.

Przy badaniu moczu bardzo ważne jest odpowiednie pobranie próbki, co zwłaszcza w przypadku niemowląt jest nielada sztuką. Co prawda w aptece dostępne są jałowe woreczki do pobierania moczu, dla dziewczynek i chłopców, ale teoretycznie trzeba "złapać" środkowy strumień moczu do jałowego kubeczka. Bo przy woreczku nigdy nie ma się pewności, że te wyhodowane bakterie nie sa zanieczyszczeniem (spod napletka, ze skóry). Najlepiej zrobić to pojedynczo, skupić się na łapaniu moczu u jednego dziecka, chyba, że masz kogoś do pomocy, to mozna jednocześnie. U starszych dzieci musimy się uzbroić w cierpliwość i złapać odpowiedni moment, gdy dziecko będzie robić siusiu...

Przy leczeniu ZUM ważne jest picie dużych ilości płynów, można dzieciom podać sok żurawinowy.
Więcej dokładnych informacji na temat chorób układu moczowego znajdziecie tutaj.

Czerwony siusiaczek

U chłopców ZUM może się objawić w postaci zaczerwienionego siusiaczka. Warto go pokazać lekarzowi, w domu zaś złagodzić ból np. kąpielą w rivanolu, nadmanganianie potasu albo rumianku. (Wrzuć do wanny jak będzie się kąpał nadmanganian potasu - najlepiej rozpuścić wczesniej w szklance wody i wlać do wanny.) Możesz też zrobić nasiadówkę w rumianku. Można posmarować nystatyną (do oczu) albo clotrimazolem.

Copyright © 2003-2023 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2023-04-02 02:08:46 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /z-jak...-zakazanie-ukladu-moczowego,1332.html a: ip: 3.226.122.122 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)