"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

R jak... Rotawirus i inne zmagania żołądkowe

To moim zdaniem najgorsza choroba, jaka może się przytrafić dziecku (w przypadku bliźniąt karuzela jest podwójna i potrzebni są do pomocy obydwoje rodzice). Wymioty, biegunka i gorączka mogą bardzo szybko doprowadzić do odwodnienia, co kończy się niezbędną hospitalizacją.

Po przyjęciu na oddział dostanie kroplówkę, która uzupełni utraconą wodę i cenne elektrolity. Pobyt w szpitalu trwa zazwyczaj kilka dni do czasu, gdy stan dziecka na tyle się poprawi, że będzie mogło normalnie pić i jeść.

Objawy odwodnienia: zapadnięte ciemiączko, suche, spierzchnięte, karminowe usta, zapadnięte gałki oczne, zgaszone, matowe oczy, płacz bez łez. Niemowlę przez trzy godziny nie moczy pieluszki, a starsze dziecko nie robi siusiu przez 6 godzin, a uchwycona dwoma palcami skóra na jego brzuchu tworzy fałd, który się nie rozprostowuje.

Najpierw jest podwyższona temperatura, potem - wymioty i biegunka. Może być też tylko biegunka albo tylko wymioty. Dziecko oddaje nawet ponad 10 stolców na dobę. Są one luźne, wodniste, zielonożółte, tryskające i poza zupełnie wyjątkowymi sytuacjami nie zawierają krwi ani śluzu.

Jak z tym sobie poradzić?

  • pamiętaj o tym, żeby dziecko piło. Jedzenie jest nieważne, ale pić trzeba. To trudne, zwłaszcza jak dziecko zwraca co chwilę. Lepiej jednak nie wciskać w dzieci po każdorazowym ataku wymiotów napoju, gdyż to go tylko pobudzi do kolejnego ataku. Odczekaj trochę. Starsze dziecko nie odwodni się w godzinę. A maluszka możesz karmić piersią. Do picia podajemy chłodne napoje (ciepłe powodują wymioty), herbatkę koperkową (rumianek rozrzedza kupkę!), wodę mineralną, herbatkę z jagód lub gastrolit (do kupienia w aptece - ale uwaga, gastrolit jest słonawy, więc dzieci niechętnie go piją). Żadnych soków! Można ugotować marchwiankę (pół kilograma marchwi gotujemy w litrze wody, następnie miksujemy i mieszamy z wywarem). Jeśli dziecko da sobie wcisnąć smectę, podaj mu ją.
  • jeśli dziecko tylko wymiotuje, a nie ma biegunki, na mdłości polecam czopki homeopatyczne Vomitus heel. Naprawdę działają.
  • Na biegunkę można podać dzieciom Diarheel (homeopatyczny), nawet co 15 minut do ssania, węgiel (trudna sprawa, bo dzieci niechętnie go jedzą, a trzeba wziąć kilka tabletek, aby był skuteczny, ale warto spróbować). Innych leków bez konsultacji z lekarzem raczej nie podawajcie.
  • Przy biegunce u maluszków musimy pielęgnować pupcię, gdyż bardzo łatwo ulega ona odparzeniom. Po każdym wypróżnieniu należy zmieniać pieluszkę i smarować pupę. Jeśli biegunka się nasila, konieczna jest wizyta u lekarza.
  • Jeśli masz możliwość, wezwij lekarza do domu. Jazda z wymiotującym dzieckiem z biegunką do przychodni to udręka, łatwo też zarazić inne dzieci. Jeśli jednak dziecko ma objawy odwodnienia, albo biegunka i wymioty trwają dłużej niż dobę, albo dziecko jest młodsze niż 6 miesięcy, musisz się udać do szpitala.
  • Co prawda wszędzie piszą, żeby nie podawać dzieciom gazowanych napoi słodzonych, ale ogólnie wiadomo, że odgazowana ciepła Coca cola pomaga na biegunkę... może warto się skusić u starszych dzieci?
  • do jedzenia można podać dzieciom słone paluszki. Dzieci zwykle chętnie je jedzą, a zawartość soli reguluje elektrolity oraz wzmaga pragnienie.

Do lekarza należy się udać, jeśli biegunce towarzyszy wysoka gorączka, jeśli dziecko ma objawy odwodnienia, a także jeśli w stolcach jest krew lub śluz.

Copyright © 2003-2023 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2023-04-02 00:46:41 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /r-jak...-rotawirus-i-inne-zmagania-zoladkowe,1322.html a: ip: 3.226.122.122 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)