"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

P jak... Potówki

Gdy dziecko się spoci, przegrzeje, może dostać potówek. Są to czerwone drobne kostki, często z pęcherzykiem, pojawiają się najczęściej w fałdach skóry, chociaż nasze dzieci mają je zwykle na klatce piersiowej...

Co można zrobić?

  • Przede wszystkim nie przegrzewać i ubierać w lekkie bawełniane ubranka. Generalna zasada - dziecko leżące ma 1 warstwę więcej niż Ty, dziecko biegające - jedną warstwę mniej. Jeżeli jest upał, masz na sobie skąpą spódniczkę i koszulkę na ramiączkach, nie przykrywaj dziecka kocem i nie wkładaj mu sweterka. Jemu też jest gorąco!
  • Gdy potówki wystąpią, wykąp dziecko w krochmalu (na 2 litry wody rozpuść w zimnej wodzie ze 2 łyżeczki mąki ziemniaczanej i wlej do wrzątku. Następnie dolej krochmal do kąpieli, najlepiej przestudzony.) albo z dodatkiem nadmanganianu potasu (woda powinna być lekko różowa).
  • Można dziecko posmarować suchą mąką ziemniaczaną.
  • Nie wolno wyciskać, nie smarować niczym tłustym, potówki muszą wyschnąć.
Jeśli krostki nie znikną, może to być inny rodzaj wysypki. Najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-03-04 13:22:39 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /p-jak...-potowki,1321.html a: ip: 44.200.77.92 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)