"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Ciąża bliźniacza

Bliźniaczy poród

Rodzaj bliźniaczego porodu zależy od wielu czynników, jednym z nich jest położenie płodów względem siebie. Wyróżnia się 9 kombinacji ułożenia! A tylko w ok. 50% przypadków jest to położenie główkowo-główkowe (najkorzystniejsze).

Wyróżniamy następujące możliwe ułożenia płodów względem siebie:

  • główkowo - główkowe
  • główkowo - miednicowe
  • główkowo-poprzeczne
  • miednicowo-główkowe
  • miednicowo-miednicowe
  • miednicowo - poprzeczne
  • poprzeczno - główkowe
  • poprzeczno-poprzeczne
  • poprzeczno-miednicowe

Od rodzaju ułożenia obu płodów uzależniony jest między innymi rodzaj porodu - tylko w przypadku główkowego ułożenia bliźniąt poród drogami natury nie budzi zastrzeżeń (o ile nie wystąpią inne przeciwwskazania). Inne rodzaje porodu to cesarskie cięcie lub też poród drogami natury pierwszego płodu i cesarskie cięcie w przypadku drugiego płodu. Była to możliwość, która mnie osobiście przerażała najbardziej - dwa rodzaje porodu za jednym zamachem... Na szczęście moi chłopcy byli obaj ułożeni główkowo i udało mi się urodzić ich obu drogami natury.

Lekarze muszą być jednak przygotowani na taką konieczność i zadbać o odpowiedni sprzęt oraz przygotowanie sali operacyjnej i zestawuu anastezjologicznego. Podczas mojego porodu na sali obecny był całkiem spory zespół, zaopatrzony w dużą ilość maszyn:

  • dwóch położników i dwie położne
  • dwóch neonatologów
  • anastezjolog - ja miałam wykonane znieczulenie zewnątrzoponowe (co mogło się też okazać konieczne w razie cięcia cesarskiego)
  • instrumentariuszka

Do tego był też obecny mój mąż no i ja... Z maszyn i urządzeń pamiętam dwa aparty do KTG i aparat USG. Na pewno były też zestawy porodowe, zestawy do opieki nad noworodkami, zestaw anastezjologiczny, zestaw płynów infuzyjnych i leków (chociażby oksytocyna), rezerwa krwi.

Nawet przy położeniu główkowym obu płodów poród siłami natury może być jednak niemożliwy - jeżeli stanowi on potencjalne niebezpieczeństwo dla bliźniąt. Są to następujące sytuacje: poród przed 32 tygodniem lub masa ciała noworodków poniżej 1500 g, znaczna różnica w masie ciała drugiego noworodka (20% większa niż pierwszego bliźnięcia), jednoowodniowa ciąża bliźniacza. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie cesarskiego cięcia. Ciekawe jest, iż identyczny wzrost obu bliźniąt wewnątrz macicy spotyka się jedynie w 1-2% przypadków! W pozostałych rozwój ten jest zróżnicowany. W około 20% ciąż bliźniaczych różnice te wynoszą od 15-25%. (Oznacza to, że moje dzieci należały do tej bardzo nielicznej grupy bliźniąt o identycznej masie ciała - różnica wynosiła raptem 10 gram).

Różnica wagi
ile wynosiła różnica wagi między dziećmi?

były równe
mniej niż 20 gram
20-100 gram
100-250 gram
250-500 gram
500-1000 gram

Prawie do samego końca będzie was nurtować pytanie o rodzaj porodu. Przez wiele tygodni nastawiałam się na cesarskie cięcie, co przy bliźniakach wydawało mi się jedynym sensownym rozwiązaniem (chodziło mi o bezpieczeństwo dzieci, bo własnej niewygody jakoś nie brałam pod uwagę). Około 21 tygodnia ciąży chłopcy ułożyli się główkami w dół, a w 33 tygodniu lekarz przekonał mnie do zalet porodu naturalnego. I bardzo byłam mu za to wdzięczna! Z przeprowadzonej przeze mnie ankiety wynika, że prawie 70% bliźniąt przyszło na świat w drodze cesarskiego cięcia. Jedna z mam urodziła swoją pierwszą córeczkę siłami natury, druga zaś przyszła na świat w drodze cesarskiego cięcia. Z pozostałych 30% raptem kilka kobiet miało znieczulenie podczas porodu naturalnego (w tym ja). W niektórych szpitalach cesarskie cięcie jest nadal standardowym rozwiązaniem ciąż bliźniaczych.

Rodzaj porodu bliźniaczego
W jaki sposób urodziłaś bliźnięta?

poród naturalny ze znieczuleniem
poród naturalny bez znieczulenia
pierwsze dziecko urodziłam naturalnie, drugie przez cc
cesarskie cięcie

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-10-11 07:22:12 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /kacik_porad_2.html a: ip: 3.238.82.77 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)