"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Bliźniaczki niemowlaczki

Płacz w stereo

Rodzice bliźniąt muszą pogodzić się z tym, że ich dzieci będą płakać więcej niż dziecko pojedyncze. Zwłaszcza na początku może to być dużym problemem - noworodki często płaczą razem, ponieważ mają te same lub podobne potrzeby w tym samym czasie. A troszkę starsze dzieci wiedzą już, że gdy będą płakać, zostaną najczęściej przytulone i niekiedy wymuszają zainteresowanie nimi.

Trzeba umieć rozróżnić, kiedy płacz dziecka sygnalizuje, że dzieje się coś złego, a kiedy oznacza żal, że się wychodzi z pokoju czy też odkłada je do łóżeczka. Po pewnym czasie nauczycie się tego i będziecie wiedzieli, dlaczego dzieci płaczą -czy są głodne, mają mokro, źle się czują, a może po prostu się nudzą. Początki mogą być jednak trudne. Zawsze powtarzam, że pierwszą podstawową zasadą, jaką powinna sobie przyswoić każda mama bliźniąt jest to, iż jedno z dzieci musi czasem popłakać. Nawet jeśli kraje nam się serce.

Czy taki podwójny płacz można w ogóle przetrwać? Nie tylko można, ale i trzeba, chociaż nie należy to do łatwych zadań. Dla pocieszenia mogę tylko dodać, że z czasem się na niego uodpornicie.

Płacz w stereo - jak to przetrwać?

  • staraj się zachować spokój - jest to niełatwe, ale twoje zdenerwowanie dodatkowo udzieli się dzieciom, co często powoduje efekt "spirali".
  • rozmawiaj z dziećmi - ja starałam się w takich sytuacjach mówić do płaczącego synka, spokojnym, cichym głosem, nawet jeśli nie zawsze się uspokajał. Zasadę tę stosuję do dzisiaj - chyba że mnie wyjątkowo wkurzą .
  • na niektóre dzieci kojąco działa muzyka (np.: Mozart). Wiele z nich cichnie przy monotonnym odgłosie odkurzacza. Ma to jeszcze jedną zaletę - możesz trochę posprzątać w domu. Nasze dzieci doskonale spały przy pracującym odkurzaczu i nigdy ich to nie budziło.
  • jeśli dzieci są głodne, a karmisz piersią - przystaw je jednocześnie. Pamiętam takie momenty, gdy wchodziłam do domu z chłopcami, mąż nosił zakupy z samochodu, a ja zrzucałam z siebie ubranie i siadałam półnaga na fotelu, od razu przystawiając do piersi krzyczące w niebogłosy dzieci.
  • jeżeli już zupełnie nic nie pomaga, zapakuj dzieci do wózka i idź z nimi na spacer. Lulanie na pewno je uspokoi (moje dzieci milkły w momencie wyjścia na klatkę schodową, czasem się nawet zastanawiałam, czy ich tam nie zostawić), a świeże powietrze i trochę ruchu tobie też dobrze zrobią.
  • alternatywą jest jazda samochodem. Jeżeli dzieci zasną w samochodzie (niestety, nie wszystkie lubią jazdę samochodem, niektóre dopiero tam zaczynają krzyczeć), zaparkuj gdziekolwiek, poczytaj książkę lub wracaj do domu. Przy odrobinie szczęścia dzieci pośpią jeszcze trochę w fotelikach samochodowych. Ja nie jeden raz siedziałam w samochodzie, czytając sobie spokojnie, a dzieci w tym czasie spały.

A może to kolka?

Jeżeli ok. 2-3 tygodnia po urodzeniu (u wcześniaków może być trochę później) Wasze bliźnięta zaczną dość gwałtownie płakać, zaciskać piąstki, kopać, a ich brzuszek stanie się wzdęty - może się okazać, że to kolka jelitowa. Może wystąpić u jednego z bliźniąt, albo u obydwojga, a może Was też ominąć, czego Wam szczerze życzę.
Przyczyną kolki nie jest pojedynczy czynnik, podobnie jak nie ma jednego leku, który byłby skuteczny. Bóle brzuszka u dziecka nie muszą być spowodowane kolką, przyczyny mogą być zupełnie inne - m.in.: zakażenie układu moczowego, wady przewodu pokarmowego, stany zapalne jamy brzusznej, przewodu pokarmowego, stany zapalne dróg oddechowych lub np. zapalenie ucha. Dlatego w przypadku pojawienia się dolegliwości podobnych do ataków kolki jelitowej, należy się skonsultować z lekarzem. I nawet jeśli lekarz wmawia ci, że zjadłaś coś wzdymającego, że należy zmienić mleko – nalegajcie na badania moczu. Pamiętajcie też, że wcześniakom cierpiącym na niedokrwistość bardzo często podaje się żelazo. Dostępny na polskim rynku Hemofer prawie u wszystkich dzieci powoduje bóle brzuszka. Nasza lekarka zaleciła od razu, żeby w miarę możliwości, zaopatrzyć się w żelazo niemieckie albo francuskie, które jest dużo lepsze. I rzeczywiście – po 1 kropelce Hemoferu Andrzejek cierpiał, prężył się i płakał. Po leku, który dostałam od znajomych z Niemiec – nic mu nie dolegało, a brał nawet po 7 kropli 3 razy dziennie.
Prawdopodobną przyczyną kolki u niemowląt jest niedojrzałość unerwienia przewodu pokarmowego. Gdy układ pokarmowy rozwinie się, dolegliwości miną. Na kolkę cierpią też dzieci przekarmiane oraz niedojadające. U niemowląt dobrze przybierających na wadze i karmionych piersią na żądanie przyczyną kolki może być niedobór laktazy (enzymu trawiącego cukier mleczny), a także alergia dziecka na białka mleka krowiego.

Czy jest na to jakaś metoda?

Co prawda nie ma jednego skutecznego lekarstwa na kolkę, ale jest kilka sposobów, które mogą ją złagodzić albo pozwolić na jej uniknięcie.

  • Stosowanie odpowiedniej diety w przypadku karmienia piersią: wykluczamy potrawy wzdymające, np. kalafior, kapustę, brukselkę, a także wszelkie produkty mleczne - sery, jogurty, mleko, kefir, masło. Należy unikać kawy, wody gazowanej, cytrusów, czekolady i ostrych przypraw. Wskazane jest picie herbatek zawierających koper włoski i anyżek, np. ziół mlekopędnych.
  • Wskazane jest ulepszanie technik karmienia (uparte podawanie jednej piersi podczas karmienia - na początku z piersi leci bowiem mleko wodniste i słodkie, które może powodować kolkę, zapobieganie czkawce, prawidłowe ułożenie dziecka podczas karmienia, stosowanie odpowiednio dobranego smoczka czy butelki itd.), a także zapewnienie dziecku spokoju podczas karmienia.
  • Dzieci cierpiące na kolkę powinny jak najwięcej leżeć na brzuszkach, pomocne może być noszenie dziecka w pozycji pionowej, szczególnie po karmieniu, aż do odbicia.
  • Ogrzewanie brzuszka ciepłą pieluszką, poduszką elektryczną czy suszarką.
  • Masowanie wzdętego brzuszka, tzw. masaż kolkowy.
  • Dzieci powinny być też dopajane herbatkami zawierającymi koper włoski. My podawaliśmy synkom herbatkę koperkową, a także wodę koperkową (gripe water). Może też dzięki temu nie cierpieli na kolkę.
  • Pomocne może być podanie środków farmakologicznych, jak np. Esputicon, Debridat czy Infacol.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-03-28 16:03:10 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /kacik_porad_15.html a: ip: 3.227.239.9 agent: claudebot