"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Przygotowania

Mali obywatele

Przed porodem mało kto zadaje sobie pytania, w jaki sposób nasze bliźnięta staną się obywatelami. A przecież przed świeżo upieczonymi rodzicami pojawia się cała masa obowiązków, na spełnienie których mają niewiele czasu.

Akt urodzenia

W ciągu 14 dni od narodzin dzieci należy zgłosić ten fakt w urzędzie stanu cywilnego właściwym ze względu na miejsce urodzenia dziecka. Akt urodzenia sporządza się na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza lub zakład służby zdrowia. Do zgłoszenia urodzenia dziecka są obowiązani ojciec, lekarz lub położna albo inna osoba obecna przy porodzie albo matka, jeżeli jej stan zdrowia na to pozwala. Jeżeli urodzenie dziecka nastąpiło w szpitalu lub innym zakładzie, do zgłoszenia urodzenia jest obowiązany szpital lub zakład. Po sporządzeniu aktu urodzenia, kierownik urzędu stanu cywilnego, wydaje osobie zgłaszającej urodzenie, odpisy skrócone aktu urodzenia w liczbie 3 egzemplarzy wolne od opłaty skarbowej. W naszym przypadku dostaliśmy w szpitalu karteczkę z terminem umówionej wizyty. Sebastian pojechał w umówionym terminie, zgłosił dzieci i otrzymał ich akty urodzenia. Po miesiącu dostaliśmy ich numery PESEL.

W chwili obecnej dzieci nie są wpisywane do dowodów osobistych matki lub ojca w nowych dowodach nie ma na to miejsca. W związku z tym przy załatwianiu spraw urzędowych dotyczących dzieci należy się legitymować aktem urodzenia dziecka.

Numer PESEL

Abyście się nie dziwili zbytnio, dlaczego numery PESEL Waszych dzieci różnią się znacznie od siebie, podam, co też takiego one zawierają.

 • Dwie pierwsze cyfry oznaczają ostatnie dwie cyfry w roku urodzenia. Osoby urodzone w roku 2000 i później będą miały powiększony numer miesiąca o liczbę 20. Dla przykładu Andrzejek i Kamil, urodzeni w listopadzie 2001 roku mają numery PESEL zaczynające się 013129xxxxk.
 • Cyfra trzecia i czwarta oznaczają miesiąc urodzenia.
 • Cyfry piąta i szósta oznaczają dzień urodzenia.
 • W cyfrach siódmej, ósmej, dziewiątej i dziesiątej zakodowany jest numer seryjny danego osobnika.
 • W dziesiątej cyfrze PESEL zakodowana jest jednocześnie płeć osoby: nieparzysta oznacza mężczyznę, a parzysta kobietę.
 • W jedenastej jest cyfra kontrolna.

Paszport dla dzieci

Dzieci mogą mieć własne paszporty, albo zostać wpisane do paszportu jednego z rodziców. W obu przypadkach składa się takie same dokumenty, w obu przypadkach konieczna jest też obecność obojga rodziców, którzy muszą się podpisać przed urzędnikiem (albo dostarczyć podpisy poświadczone notarialnie). Zastanawialiśmy się nad wpisaniem dzieci do mojego paszportu, ale pani w urzędzie paszportowym ostrzegła nas, że jeśli podróżowałabym sama, będę zobowiązana do zgłaszania pozostawienia dzieci w kraju pod odpowiednią opieką. A tak mogę wyjechać za granicę i nikt mnie o dzieci nie pyta.

Osoby, które ubiegają się o paszporty dla dzieci, muszą dostarczyć:

 • wniosek o wydanie paszportu. Dla dzieci do lat 13 ramka z podpisem pod zdjęciem pozostaje niewypełniona. Starsze dzieci podpisują się osobiście.
 • pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na wydanie paszportu dziecku (obowiązkowa jest obecność rodziców lub opiekunów posiadających dowody osobiste, w których wpisane jest dziecko)
 • jeśli jedno z rodziców nie wyraża zgody na wydanie paszportu dla dziecka, potrzebne jest orzeczenie sądu opiekuńczego, zastępujące zgodę drugiego rodzica,
 • 2 aktualne, wyraźne fotografie o wymiarach 5 cm x 4 cm, przedstawiające osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami w taki sposób, aby ukazywały głowę w pozycji z lewego półprofilu i z widocznym lewym uchem, z zachowaniem równomiernego oświetlenia twarzy; na odwrocie fotografii należy czytelnie wpisać imię i nazwisko.
 • jeżeli rodzice mają nowe dowody osobiste, w których nie wpisuje się dzieci, muszą dostarczyć także: odpis skrócony lub zupełny (w przypadku wątpliwości z ustaleniem ojcostwa) aktu urodzenia dziecka.1)

Paszport dla dziecka do 16 roku życia kosztuje 30 zł (plus znaczki skarbowe)

Nasi chłopcy otrzymali swoje paszporty w wieku 2 miesięcy. Zdjęcia robiliśmy im na moich kolanach (na tle pieluszki tetrowej). Wyglądają na nich bardzo dostojnie. Na granicy nikt nie kwestionował zgodności zdjęcia z aktualnym wyglądem (a lecieliśmy nawet do Bułgarii).

Zgłoszenie w przychodni

Po wyjściu ze szpitala jesteście zobowiązani do zgłoszenia urodzenia dzieci w przychodni rejonowej. Po takim zgłoszeniu powinna was odwiedzić położna środowiskowa. Położna środowiskowa (rejonowa) powinna zainteresować się warunkami domowymi dziecka, stanem jego zdrowia i tym, jak czuje się mama. Jeżeli kobieta jest po cesarce-ogląda bliznę, czy wszystko jest ok. Co mądrzejsza poświęca czas młodej matce z powodu możliwości wystąpienia problemów natury psychicznej. Daje namiary na siebie w razie jakichkolwiek problemów. Przychodnia rejonowa pilnuje także obowiązkowych szczepień ochronnych i umawia na pierwszą wizytę u pediatry.

1) źródło: strona Centrum Informacyjnego Służby Cywilnej

Copyright © 2003-2023 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2023-09-26 05:17:30 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /kacik_porad_11.html a: ip: 35.175.191.46 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)