"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Ciekawostki

Bliźnięta w literaturze

Postanowiłam wyruszyć na poszukiwania książek, w których występują bliźnięta. Kilka znalazłam w domowej biblioteczce, inne wygrzebałam z pamięci i z internetu oraz z biblioteki osiedlowej. Będę uakutalniać tę listę w miarę możliwości.

Motywy bliźniąt w literaturze

A może ktoś z Was zna inne książki o bliźniętach, z bliźniętami? Mogą być poważne i śmieszne, dla dorosłych i dla dzieci, stare i nowe. Podstawowy warunek: bohaterami (nawet drugoplanowymi) muszą być bliźnięta! Prosimy o nadsyłanie informacji na nasz adres:

Po wrzuceniu do wyszukiwarki hasła "bliźniaki" czy "bliźniaczki" otrzymamy całą listę różnych stron, niektóre z nich to odnośniki do literatury. Ciekawe jest to, że o bliźniakach, czyli facetach, jest cała masa książek sensacyjnych, bazujących głównie na konkurencji między bliźniętami, natomiast książki o bliźniaczkach to głównie głupawe romansidła...

Motyw bliźniąt pojawia się w następujących pozycjach:

Bliźnięta w książkach dla dzieci i młodzieży

  • Jacqueline Wilson "Podwójna rola"

    Ruby i Garnet, dziesięcioletnie bliźniaczki, są identyczne i wszystko robią wspólnie, zwłaszcza od śmierci mamy. Ale czy tak pozostanie? Ich życie nagle zaczyna się zmieniać, odkąd tata ma nową przyjaciółkę, Rose, przez dziewczynki zwaną Zwiędłą Różą..."
    (nadesłane przez Małgorzatę Kaczanowską)

  • J.K. Rowling "Harry Potter i kamień filozoficzny"

    Bliźnięta to Fred i George Weasley, bracia Rona, najlepszego przyjaciela Harry'ego. Wszystkich miłośników magii (nie-mugoli) zachęcam do lektury. O bliźniętach jest tu co prawda niewiele, ale za to o magicznych stworach i czarach - całe mnóstwo! Fred i George pojawiają się częściej w pozostałych tomach cyklu o Harrym Potterze.

    "Wszyscy mieli płomiennie rude włosy i każdy pchał przed sobą kufer bardzo podobny do tego, który stał przed Harrym. I mieli sowę. (...)

    - Fred, teraz ty - powiedziała pulchna kobieta.
    - Nie jestem Fred, jestem George - odrzekł chłopiec. - Naprawdę, kobieto, i ty uważasz się za naszą matkę? Nie wiesz, jak ma na imię twoje dziecko?
    - Przepraszam, George.
    - To był żart, jestem Fred. - powiedział chłopiec i odszedł. Jego brat bliźniak zawołał za nim, żeby się pospieszył, co też chyba uczynił, bo sekundę później już go nie było - ale jak on to zrobił?"

  • Grzegorz Kasdepke "Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu"

    Kuba i Buba są bliźniakami. Jak łatwo się zorientować, jedno z nich jest dziewczynką, a drugie chłopcem. Słuchając często ich awantur, można by dojść do wniosku, że Kuba i Buba po prostu się nie znoszą. Nic bardziej błędnego...

  • Ewa Stadtmuller "Ktoś"

    Bliźniaki Marcin i Magda mają po osiem lat, dzielą razem pokój, biurko i marzenie o własnym zwierzaku. A właśnie nadeszła Gwiazdka... i pod małą choinką dzieci znajdują bardzo duży prezent. Jednak komputer wcale nie wzbudza w nich wielkiego entuzjazmu...

  • Agnieszka Bator "Kuba i Ola, bliźniaki-rozrabiaki"

    Kim są Kuba i Ola Wesoły? To dzieciaki takie jak Wy. Chodzą do przedszkola, lubią jeździć na rowerach i spędzać czas z rodziną. Kuba i Ola, jak każde rodzeństwo, czasem się kłócą, ale zwykle dochodzą do porozumienia. Dlatego dobrze znają sens powiedzenia: kto się czubi, ten się lubi. Słowem: Kuba i Ola to bliźniaki - rozrabiaki pełne zwariowanych pomysłów. Jakich? Posłuchajcie lub przeczytajcie sami. Książeczki są naprawdę bardzo przyjemne i nadają się do nauki czytania.

  • Philip Kerr "Dzieci lampy i Dżinn Faraona"

    Dla Johna i Filippy, dwunastoletnich, mieszkających w Nowym Jorku, bliźniaków ten dzień miał być kolejnym normalnym dniem normalnego życia. No, może ciut bardziej paskudnym, wszak wizyty u dentysty nie należą do przyjemnych. Pokażcie mi kogoś, kto lubi wyrywanie zębów, a zwłaszcza zębów mądrości! Kto mógłby przypuszczać, że wizyta u stomatologa stanie się początkiem wielkiej przygody. Poddane narkozie bliźnięta śnią jednakowe sny, w których dawno nie widziany, tajemniczy wuj Nemrod zaprasza je do Londynu. O co mu chodzi i dlaczego kontaktuje się w tak dziwny sposób? Okazuje się, że we wszechświecie trwa odwieczna walka dobra ze złem, a John i Filippa chcąc, nie chcąc muszą wziąć w niej udział. Bliźnięta należą do rodzaju dżinnów, istot stworzonych z pustynnego ognia, od których życiowych wyborów równowaga na świecie. Dawno, dawno temu faraon Echnaton uwięził siedemdziesiąt podobnych im stworzeń i zmusił je, by mu służyły. Jeśli siły zła pierwsze odnajdą więźniów i przeciągną ich na swoją stronę, sytuacja stanie się dramatyczna. John i Filippa muszą szybko opanować magiczne umiejętności i wyruszyć w podróż do grobowca faraona...

  • Dworek pod dębami. Fałszywi spadkobiercy

    Komu wierzyć? Wraz z wiosną i bocianami przybywają do dworku fałszywi spadkobiercy z planem przejęcia nieruchomości i otwarcia w tym miejscu dochodowego hotelu. Ciotka i wuj są bezradni. Nawet autorytet babci nie na wiele się przydaje. Do akcji muszą wkroczyć bliźniaki, Kuba i Mała. Solidarnie wspierają ich mieszkańcy dworku - także ci, o których nikt nie miał do tej pory najmniejszego pojęcia... No, może oprócz Małej. Czy Małej uda się uratować dworek i jego mieszkańców przed chciwymi pseudokrewniakami? I co rośnie na rodzinnym gruncie?

  • Kornel Makuszyński "O dwóch takich, co ukradli księżyc"

    Opowieść o identycznych bliźniakach Jacku i Placku, prawdziwym utrapieniu dla rodziców. Chłopcy, źli i bez serca, nie szanujący nawet matki, ruszają w podróż w poszukiwaniu miejsca, gdzie nie trzeba pracować.

    "Tak są do siebie podobni, że własna matka nie może ich odróżnić, więc jednemu przywiązaliśmy do nogi czerwoną wstążeczkę, a drugiemu białą. Wtedy ten, co dostał biała, rozgniewał się i chciał zerwać bratu czerwoną, bo mu się, widać, bardziej podobała, a tamten nie chciał oddać. Powstał z tego powodu taki krzyk i rwetes, że nie było innej rady, tylko zdjęliśmy im tasiemki, aby nie było awantury. [...] Kiedy zaczęli ludzkim przemawiać językiem, hałas w miasteczku stał się nie do wytrzymania. Spokojni ludzie zatykali sobie uszy woskiem albo papierem, w oknach drżały szyby, a pochylona wieża lekko się chwiała. Darli się tak bez rozumnego powodu, lecz z jakiejś uciechy, im tylko znanej. Ponieważ zawsze wszystko robili tak samo, więc Jacek nie miał zamiaru milczeć, kiedy Plackowi zachciało się krzyczeć, i krzyczeli obaj.
    - Czego wyjesz? - pytał ni stąd ni zowąd jeden drugiego.
    - Bo ty wyjesz! - odpowiadał drugi.
    - Rozumiem! - mówił pierwszy i czynili wrzask w dalszym ciągu."

  • Lucy Maud Montgomery "Ania z Avonlea"

    Kolejny tom przygód Ani Shirley. Już jako mała dziewczynka musiała zajmować się trzema parami bliźniąt w jednej rodzinie. Potem trafiła na Zielone Wzgórze. W kolejnym tomie jej opiekunka Maryla przygarnia bliźnięta, które Ania wychowuje razem z nią: psotnika Tadzia i rezolutną Tolę.
    Serdecznie polecam w wolnych chwilach - ja uwielbiałam te książki

    "Bliźnięta, mimo iż jasnowłose, nie były zbyt podobne do siebie. Toli długie loki równo spływały na ramiona - okrągła główka Tadzia tonęła w masie puszystych złotych pierścieni. Piwne oczy Toli patrzały łagodnie i słodko - w oczach zbytnika Tadzia igrał jakiś chochlik. Nosek Toli był prosty - Tadzia zadarty. Tola miała poważne usteczka - Tadzio pełne uśmiechów. Prócz tego Tadzio miał zabawny dołeczek w jednym policzku, co, gdy się śmiał, nadawało jego buzi wyraz pełen komizmu. Na twarzyczce jego malowała się stale wesołość i ochota do zbytków."

    Bliźnięta były Ani przeznaczone, sama została mamą sześciorga dzieci, w tym oczywiście bliźniaczek. O ich losach dowiadujemy się w "Ani ze Złotego Brzegu" oraz "Dolinie tęczy":
    "Dziesięcioletnia para bliźniąt ze Złotego Brzegu tworzyła dwa całkiem różne typy. Ania, zwana przez wszystkich Nan, była wesolutką, uroczą istotką, o ślicznej twarzyczce, aksamitnych orzechowych oczach i jedwabistych, ciemnobrązowych włosach. Figurkę także miała zgrabniutką, ku wielkiemu zadowoleniu matki. [...]
    Diana Blythe, zwana Di, była bardzo podobna do matki ze swymi szarozielonymi oczami i złocistymi włosami. Prawdopodobnie dlatego też była ulubienicą ojca. Specjalnym uczuciem również darzył ją Walter..."

  • Bracia Grimm "Dwaj bracia"

    Jak to zwykle u Grimmów bywa - krwawa i dramatyczna historia. Bracia bliźniacy wygnani do lasu przez biednego ojca (namówionego do tego czynu przez starszego, bogatego ale okrutnego brata) wychowują się pod okiem myśliwego. Obaj wyrastają na dzielnych myśliwych. Wyruszają w las, gdzie dołączają do nich różne zwierzątka - lew, niedźwiedź, wilk, lis i zając. Po jakimś czasie bracia rozdzielają się, przy czym każdemu z nich towarzyszą takie same zwierzęta, my zaś śledzimy historię tylko jednego z nich. Brat ten zabija smoka, ratuje życie księżniczce - i ma ją pojąć za żonę, niestety, przesypia jej porwanie, tuła się przez kolejny rok po świecie, wreszcie powraca do królestwa i demaskuje mężczyznę, który porwał księżniczkę i chce ją pojąć za żonę. Zostaje mężem księżniczki i królem. Podczas jednej z wypraw na polowanie trafia na złą czarownicę, która zamienia jego i jego zwierzęta w kamienie. W tym czasie pojawia się brat bliźniak, tak podobny, że wszyscy biorą go za zaginionego króla - nawet jego żona. Brat ten wyrusza na poszukiwania do lasu, odnajduje czarownicę, zmusza ją do odczarowania brata i wielu innych osób i wraz z bratem zabija ją. Bracia powracają w chwale do zamku, księżniczka rozpoznaje męża po wstążeczce na szyi lwa.

    Historia pełna krwawych opisów, kończy się jednak szczęśliwie, dobro zwycięża, jak na bajkę przystało. Dość skomplikowana.

  • Bajki znane czy nieznane: "Pluszaki. Pucek i Baba"

    Myślę, że ta książeczka może zainteresować starsze dzieci. I wkrótce moje - ze względu na ich ukochane słówko BABA. Jest to pamiętnik pisany przez Jasia, dziesięcioletniego bliźniaka. Opisuje on przygody swoje i Małgosi, jego siostry bliźniaczki, spotkania z nowymi pluszakami i świnkami morskimi Puckiem i Babą. Książeczka wydana przez Wydawnictwo Bellona jest pięknie ilustrowana i bardzo ładnie wydana. Polecam!

    "Przeczytałem dziś cały mój pamiętnik. Pomyślałem sobie, że przecież piszę w nim o bardzo zwykłych sprawach, o życiu naszej rodziny. Powiedziałem mamie, że chyba nie warto pisać o tym, co widzę każdego dnia, i że wolałbym przeżywać wielkie przygody.
    A mama na to:
    - Jasiek, przecież gdyby co dzień bez przerwy zdarzały się wielkie przygody, to jak byś je odróżnił od zwykłych, codziennych dni?
    Trochę to rozumiem, a trochę nie. Muszę o tym pomyśleć."

  • Maria Kruger "Ania czy Mania, Mania czy Ania"

    Akcja książki dzieje się w Niemczech. Dziewczynki rozdzielone w dzieciństwie na skutek rozwodu rodziców spotykają się przypadkiem jako nastolatki na obozie. Początkowo nie darzą się sympatią, z czasem wszystko się zmiania i postanawiają doprowadzić do pogodzenia rodziców. W tym celu zamieniają sie miejscami przy powrocie do domu. (nadesłane przez Basię Marcelewicz, mamę Oli i Zuzi)

  • Krystyna Siesicka "Fotoplastykon"

    Narratorką jest siostra piętnastolenich bliźniąt - Agaty i Janka. Akcja dzieje się gdzieś w latach 60 - 70 poprzedniego wieku.

    "Razem z Jaśkiem mamy już blistko trzydzieści lat. Jasiek ma prawie piętnaście i ja mama prawie piętnaście, pech bowiem chciał, że urodziliśmy się bliźniętami. Brat blźniak jest bardzo uciążliwy. Wuj Tomasz jest bratem mojej Mamy, ale nie bliźniakiem, i pewnie dlatego Mama i Wuj są do siebie tak bardzo przywiązani. Z bliźniakiem to się kompletnie nie udaje".
    fragment (nadesłane przez Basię Marcelewicz, mamę Oli i Zuzi).

  • Maria Kruger "Klimek i Klementynka"

    Dzieci mieszkają w Warszawie, akcja rozgrywa się w czasie drugiego rozbioru Polski. Maluchy przebierają się za siebie na wzajem, to znaczy Klementynka jako jej brat, dokonuje bohaterskich czynów.

    " ... i wreszcie para bliźniąt, jedenastoletnich, czarnowłosnych diabelców: Klimek i Klementynka!"
    "... te czarne jak smoła włosy należą do Klementynki. Są zreszta tak samo czarne jak czupryna zagladającego chłopca - nie darmo przecież są bliźniętami, podobnymi do siebie jak dwie krople wody. I nazywają się podobnie - Klemens i Klementyna. Trochę to może śmiesznie - ale i ładnie. Przynajmniej wszyscy w rodzinie tak uważają".
    fragmenty. (nadesłane przez Basię Marcelewicz, mamę Oli i Zuzi)

  • Charlotte Haptie "Otto i latające bliźniaczki"

    Nowe prawo zabrania wszelkich czarów. Policja Normalna prześladuje magicznych Karmidee. Na mieszkańców Miasta Drzew pada strach... Zwykli ludzi nie mają się jednak czego bać. Rodzina Otta może spać spokojnie: nikt z nich nie ma daru czarowania. Są o tym przekonani... do dnia w którym okazuje się, że bliźniaczki potrafią latać, a ojciec jest królem Karmidee! A Otto musi stawić czoło podstępnym knowaniom nieprzyjaciół magii...

Motywy bliźniąt w powieściach i dramatach

  • William Shakespeare "Komedia omyłek"

    Szekspir, ojciec bliźniąt, napisał o bliźniętach komedię. Występują w niej bracia Antipholus z Efezu i Antipholus z Syrakuz, którym służą bracia bliźniacy Dromio z Efezu i Dromio z Syrakuz. Nie jest to może wybitny utwór Szekspira, tym niemniej czyta się go lekko i przyjemnie.

    "Długo nie trwało, a stała się matką
    Szczęśliwą chłopców dwóch wielce dorodnych
    O podobieństwie tak zadziwiającym
    Że różne były tylko ich imiona.
    W owej godzinie, w tym samym zajeździe
    Niewiasta z ludu brzemienna powiła
    Także dwu chłopców, i również jednakich."

    Szekspir wzorował się w swojej sztuce na:

  • Komedii Plauta "Bracia"

    Opowiada ona o jednojajowych bliźniakach Menaechmusie i Sosiclesie żyjących w Syrakuzie. Menaechmus jako małe dziecko zaginął wraz z ojcem. Dorosły Sosicles wyrusza na jego poszukiwania. Dociera do Epidamnos, gdzie mieszka jego brat (o tym Sosicles nie wie) z żoną. Następuje komedia omyłek - podobnie jak u Szekspira. Po licznych turbulencjach bracia spotykają się i rozpoznają, oraz postanawiają powrócić wspólnie do Syrakuz.

  • Franz Schubert "Die Zwillingsbrüder" (Bracia Bliźniacy)

    Opera w jednym akcie. Libretto: Georg Ernst von Hofmann

    Komedia omyłek, bazująca głównie na niemożliwości odróżnienia braci bliźniaków.
    Anton i Lieschen zaręczają się w dniu 18 urodzin dziewczyny. Musieli czekać tak długo, gdyż Lieschen została obiecana Franzowi Spiessowi, o ile w ciągu tych 18 lat wróci on z francuskiej Legii Cudzoziemskiej. Franz Spiess powraca w dniu 18 urodzin Lieschen i domaga się swoich praw. Franz udaje się do urzędu, w którym przed 18 laty zdeponował 1000 talarów (z posagu Lieschen). Lieschen jest w domu z ojcem, gdy na scenie pojawia się drugi legionista, Friedrich Spiess, brat bliźniak, uznawany za zmarłego. Jest zupełnie inny niż brat, dobry i miły. Lieschen błaga go o zgodę na ślub z Antonem, a urzędnik wręcza mu 1200 talarów posagu wraz z procentami. Aby pokwitować odbiór pieniędzy Friedrich udaje się do urzędu. W tym czasie Spiess ponownie domaga się małżeństwa i próbuje rozdzielić zakochanych Lieschen i Antona. Wszyscy uznają go za schizofrenika. Takiego zięcia ojciec Lieschen nie jest w stanie zaakceptować. Mieszkańcy wsi pojmują go i prowadzą przed sąd. W tym momencie znów pojawia się Spiess. W końcu zagadka zostaje rozwiązana. Obaj bracia powrócili do domu.
    Opera kończy się szczęśliwie, bracia się odnaleźli, a zakochani pobrali.

  • Carlo Goldoni "Bliźniacy weneccy"

    Opowiada o braciach bliźniakach Tonino i Zanetto, którzy nie wiedząc nic o sobie, przyjeżdżają do Werony szukać miłości. Tradycyjny happy end, w którym kochankowie odnajdują się i padają sobie w objęcia, jest w niej zaprawiony goryczą. Tonino to swobodny i opanowany światowiec. Zanetoo - chłopak z prowincji oszłomiony przepychem wielkiego miasta, a przede wszystkim kobietami. Fałszywy przyjaciel, który stara się o jego narzeczoną, wmawia mu, że po zażyciu specjalnego proszku kobiety będą za nim szaleć. Zanetto wypija wino z proszkiem, który w rzeczywistości jest trucizną, i umiera.
    "Bliźniacy weneccy" to czarna komedia mająca na celu krytykę mieszczańskiej, podwójnej moralności.

  • Joanna Chmielewska "Wielki Diament. Tom II"

    Poszukiwania wielkiego diamentu, będące kontynuacją tomu I (zawieszonego gdzieś w historii Francji i Polski), prowadzone tym razem przez siostry bliźniaczki Joannę i Krystynę. Jak to u Chmielewskiej - sporo dowcipnych momentów (ja zaliczam się do jej wielbicieli). Ciekawe też perypetie bliźniaczek, które nawet nieświadomie ubierają się jednakowo i dzwonią do siebie w tym samym czasie...

    "Byłyśmy bliźniaczkami jednojajowymi i podobno własna matka nie mogła nas rozróżnić. Dopóki żyła, a nie trwało to długo. Przy wstrząsającym podobieństwie zewnętrznym całą resztę miałyśmy już w kratkę, rozbiegały nam trochę upodobania, charakter, zdolności i predyspozycje. Nienawidziłyśmy się śmiertelnie przez całe lata, co nie przeszkadzało nam w dostrzeganiu płynących z podobieństwa korzyści. Nienawiść wylęgła się w momencie, kiedy w wieku lat czterech razem spojrzałyśmy w lustro. Oczywiście ubierane byłyśmy jednakowo, co nie miało żadnego sensu, bo przy identyczności wyglądu należało nas zróżnicować bodaj strojem, ale widocznie nacisk tradycji był silniejszy niż zdrowy rozsądek. Spojrzałyśmy i dokonałyśmy odkrycia.
    - To ja! - powiedziała Krystyna z naciskiem, pełnym oburzenia. - Dlaczego wyglądasz tak jak ja?
    - A to ja! - odparłam, pokazując któraś z nas palcem. - to ty wyglądasz jak ja! Nie chcę!
    - Nie chcę! - zawtórowała mi energicznie. - Przestań wyglądać!
    - To ty przestań! Ja jestem jedna! A ty druga!
    - Ty jesteś druga, a ja jedna! Zrób się inna!
    - Sama się zrób!
    Od słowa do słowa, oderwano nas od siebie, zanim zdążyłyśmy pozbawić się wzajemnie włosów na głowach. Ona ugryzła mnie w ucho, a ja jej podrapałam nos. Dławiąc się urazą, rzucałyśmy na siebie wściekłe i dzikie spojrzenia i nie chciałyśmy ze sobą rozmawiać aż do chwili pójścia do szkoły. Nawet tragiczna śmierć i pogrzeb rodziców nie miały wpływu na naszą nienawiść."

  • Paweł Oksanowicz "Ostatnia Prawdziwa Historia Miłosna"

    Debiut pisarski dziennikarza Radia Kolor 103fm Pawła Oksanowicza. Książka napisana surrealistycznym językiem na pewno odróżnia się od większości propozycji na rynku księgarskim. Eksperymentując formą autor opowiada historię braci bliźniaków i dwóch sióstr oraz postaci z ich otoczenia szukających swojego przeznaczenia. W tle - wyimaginowana rewolucja dziejąca się w mieście Obawie, w którym nie trudno odnaleźć współczesną Warszawę. A chociaż losy bohaterów mało przypominają nasze własne, może właśnie w tym tkwi siła książki?

  • Thomas R.P. Mielke "Sakriversum"

    Anno Domini 1318: ostatnia z wielkich wypraw krzyżowych zakończyła się niepowodzeniem. Potężny zakon Templariuszy został rozbity, papieże znaleźli schronienie w Awinionie. Zaledwie kilka lat wcześniej papież Bonifatius VIII w bulli Unam Sanctam podjął ponowną daremną próbę przejęcia przez papiestwo wszelkiej duchowej i świeckiej władzy. Został oskarżony o herezję. Równocześnie zostaje przerwana budowa wielu rozpoczętych gotyckich katedr. Jedynie największą i najpiękniejszą z nich wszystkich buduje nadal Roland von Coburg, nielegalny syn papieża-heretyka. On jeden zna tajemnicę wznoszących się ku niebu portali.
    Pod dachem katedry buduje Sakriversum, całkowicie izolowaną od świata krainę, w której ukrywa swoje pozamałżeńskie dzieci, bliźniaków Gudrun i Lancelota. W owej ekologicznej niszy przez siedemset lat coraz mniejsi potomkowie pierwszych mieszkańców przetrwają klęski głodu, zarazy i wojny. Jako liczna rodzina zwana ludem Sromotnych przeżyją także pewien dzień roku 2018, którego to dnia biały ogień bomb neutronowych zgasi wszelkie inne życie na Ziemi - ocalony zostanie jeszcze tylko Teofil von Coburg, ostatni ze świeckich potomków budowniczego katedry. I właśnie ten człowiek stanie się ich zagrożeniem, będąc równocześnie ich nadzieją.

  • Gary Troup "Zły bliźniak"

    Do detektywa Paula Artisana zgłasza się młody, niezwykle bogaty Clifford Widmore ze zleceniem odnalezienia zaginionego brata bliźniaka, któremu grozi rzekome niebezpieczeństwo. Clifford jest niby tym dobrym bratem, zaginiony bliźniak - złym (bunt, drobne przestępstwa, narkotyki). Artisan podejmuje się zadania, jeździ po całym świecie (Kalifornia, Kuba, Hawana, okolice Nowego Jorku) tak, jak wskazują tropy. Zaczyna od szukania złego brata, ale w trakcie podróży, przerywanej powrotami do Nowego Jorku i i długimi rozmowami z przyjacielem-profesorem, przekonuje się, że cała rodzina jego zleceniodawcy jest pokręcona, a złym bratem jest tak naprawdę Clifford, który planuje zabić swojego bliźniaka...

  • Paula Marshall "Złoty Młodzieniec" i "Sekretna misja"

    Anglia, 1817 rok Russellowi Chancellorowi ciąży rola dziedzica rodowego majątku i tytułu. Ojciec ma pretensję, że Russell prowadzi beztroski żywot, a jednocześnie narzuca mu swoją wolę i ogranicza jego samodzielność. Niespodziewanie Russell spotyka Mary Wardour, młodzieńczą miłość. Okazuje się, że mimo upływu lat nadal są sobie bliscy. To daje mu bodziec do działania. Buntuje się przeciw ojcu, postanawia udowodnić, że jest coś wart. Zrywa z dotychczasowym próżniaczym stylem życia i wyjeżdża na północ do rodzinnego majątku. Na szczęście Mary gości w sąsiednim dworze i chętnie spotyka się z Russellem? Dwie powieści o braciach bliźniakach, różniących się wyglądem i charakterem. O trudnościach, jakie napotkał Richard Chancellor, wypełniając tajną misję, a także o tym, jak ten poważny i odpowiedzialny mężczyzna nagle się zakochał, i to z wzajemnością, pisze Paula Marshall w powieści Sekretna Misja.

  • Frid Ingulstad "Królewna Kristin"

    Po pięciu latach, spędzonych z dala od królowej Margrete, Cecilia i Gregorius przybywają do Bjorgvin, by wziąć udział w koronacji króla Hakona. Cecilia ze zdumieniem stwierdza, że jej przyrodnia siostra królewna Kristin z małej dziewczynki zmieniła się w urodziwa pannę. Kristin źle się czuje na dworze. Razem ze starszą siostrą odwiedza stary dwór w Alrekstad, gdzie ma więcej swobody. Królewna poznaje tam Tronda i Torego, braci bliźniaków. Spotkanie z jasnowłosymi rówieśnikami zaważy na jej losie...

  • Soheir Khashoggi "Mozaika"

    Dinie Ahmad, mieszkającej w Nowym Jorku półkrwi Libance, wydawało się, że wiedzie niemal idealne, kulturowo mieszane życie. Ma kochającego męża Karima, świetnie zapowiadającego się dyplomatę z bogatej jordańskiej rodziny, ośmioletnie bliźniaki Ali i Suzanne oraz dobrze prosperujący butik z kwiatami Mozaika. Jednakże Karim, dręczony niechęcią otoczenia, z jaką spotykał się po 11 Września oraz przekonany, że musi ratować bliźniaki przed zgubnymi amerykańskimi wypływami, które w jego odczuciach zrujnowały już życie Jordiego, ich nastoletniego syna homoseksualisty (Karim nie utrzymuje z nim kontaktu), wywozi Alego i Suzanne do swojego rodzinnego domu w Ammanie. Zrozpaczona Dina dowiaduje się, że nie może liczyć na oficjalną interwencję amerykańskiego rządu i zwraca się o pomoc do prywatnego detektywa o nazwisku Constantine. Przyjrzawszy się rodzinnemu domowi Karima w Ammanie, detektyw radzi, aby Dina poleciała w odwiedziny do dzieci, w trakcie których on znajdzie sposób na wydostanie dzieci z Jordanii. Dina postanawia stawić czoła swemu mężowi i zrealizować rozpaczliwy plan odzyskania bliźniaków - tylko jakim kosztem?

  • Philip Ardagh "Szaleństwa rodzeństwa. Księga pierwsza. Upadek Fergala"

    Poznajcie rodzeństwo McNallych: Jackie, nie bez powodu zwana Szakalem, identyczne bliźniaki, Joshuę i Albiego, notorycznie udające, że są sobą nawzajem, Le Fay, genialną maszynistkę komputerową, za to zdecydowanie mniej zdolną przemytniczkę oraz najmłodszego, Fergala, którego poznać będzie najtrudniej, bowiem już na pierwszej stronie zabija się na śmierć...

  • Magdalena Łukasik "Bliźniaczki. Rok z życia szympansiej rodziny"

    Bardzo ciepła książeczka poruszająca tym razem tematykę bliźniąt wśród zwierzątek. Dwa małe szympansiątka, Golden i Glitter, żyją w rezerwacie w sercu Afryki razem z matką Gremlin, siostrą Gaią (która najpierw jest o nie bardzo zazdrosna, a potem czule się nimi opiekuje) i przyjaciółmi. Książeczka jest wspaniale napisana, zawiera mnóstwo pięknych zdjęć i czyta się ją z wielką przyjemnością. Tym bardziej, że niektóre zachowania tak bardzo przypominają nam nasze dzieci...

    "Kiedy Gremlin wędrowała przez tę gęstwinę, Gai trudno było za nią nadążyć. Zaczynała wtedy głośno płakać, a gdy mama zatrzymywała się, żeby na nią poczekać, Gaia próbowała wspinać się na jej grzbiet. Jednakże starsza córeczka była już duża i dość ciężka, a poza tym Gremlin była zmęczona, wciąż nosząc przytulone do piersi bliźniaczki. Zatrzymywała się więc i pozwalała Gai odpocząć, ale kiedy ruszała w dalszą drogę i Gaia znów próbowała wskoczyć jej na grzbiet - stanowczo protestowała. Gaia znów zaczynała płakać, a jeśli to nie pomagało, rzucała się na ziemię, wierzgała, wymachiwała piąstkami i głośno krzyczała, buntując się przeciw takiej niesprawiedliwości. Gremlin zawracała więc i uspokajała zapłakaną córeczkę. Często też zarządzała dłuższy odpoczynek, żeby Gaia nabrała sił do dalszej wędrówki. Wtedy starsza córeczka siadała blisko mamy i delikatnie przeczesywała paluszkami jej futerko. Iskała ją i iskała, aż któregoś dnia przypadkiem dotknęła główki małej Glitter, przytulonej do piersi Gremlin. Szybciutko cofnęła rączkę, ale w tym samym momencie spostrzegła, że siostrzyczka patrzy na nią z wielką ciekawością. Gaia po raz pierwszy z uwagą obejrzała maleństwo, a po chwili znów delikatnie dotknęła małej główki.
    Odtąd zaczęła się interesować swoimi nowymi siostrzyczkami. [...] Teraz już nie uważała, że są głupie. Ani że nie można się z nimi bawić. Wiedziała już, że można, i to doskonale! Można je nosić, huśtać na gałęzi, wreszcie delikatnie łaskotać w brzuszek, a wtedy one śmieją się głośno."

  • Tessa de Loo "Bliźniaczki"

    Urodzone w Kolonii Anna i Lotta, po śmierci rodziców trafiają do krewnych w Niemczech i Holandii. Dotychczas mocno związane ze sobą dziewczynki zaczynają wieść nowe, oddzielne życie. Tęsknota trwale je naznaczy, los potraktuje surowo. Przyjdzie czas, gdy historia postawi je po dwóch stronach barykady. Czy ich drogi skrzyżują się jeszcze? Czy uda im się nadrobić utracony czas? "Bliźniaczki" to przejmująca i porywająca historia. To piękna psychologiczna opowieść o skomplikowanych ludzkich relacjach. Tym trudniejszych, że poddanych presji historii, wobec której człowiek jest tylko bezwolnym pionkiem.

Motyw bliźniąt w romansach

  • J. Krantz "Księżniczka Daisy"

    Powieść Judith Krantz "Księżniczka Daisy" to wzruszająca i pełna dramatycznych spięć historia młodej dziewczyny, która urodziła się jako księżniczka. Jej ojcem był rosyjski książę, matką - gwiazda amerykańskiego kina. Ale życie Daisy tylko krótko było szczęśliwe i bogate. Wcześnie straciła obydwoje rodziców i cały majątek pozostawiony przez ojca. Przerywa studia, by podjąć pracę producentki reklam i modelki. W ten sposób zarabia na utrzymanie siostry bliźniaczki, Danielle, przebywającej od dziecka w szkole specjalnej. Tuż przed startem dużej kampanii reklamowej z udziałem Daisy jej przyrodni brat Ram ujawnia prasie historię rodziny i miejsce pobytu Danielle.

    (nadesłane przez Małgorzatę Kaczanowską)

    Z tego, co pamiętam, był nawet film o takim samym tytule.

  • J.Kaplan, L. Schnurnberger "Moje są wyjątkowe"

    Jedna z bohaterek jest w ciąży bliźniaczej. Co z tego wynika, nie wiem, bo książki nie czytałam ;)

  • Elsie Burch Donald "Bicz z piasku"

    Zupełnie przypadkiem spotykają się we Francji dwie koleżanki z college'u. Spotkanie staje się dla jednej z nich okazją do przypomnienia sobie historii ich znajomości, historii o tyle ważnej, że zaważyła na całym jej życiu. Kate i Olivia uczęszczały do tej samej, dość drogiej szkoły. Kate pochodząca z raczej nisko sytuowanej rodziny trafiła do Sweet Briar tylko dzięki doskonałym wynikom w nauce. Olivia, potomkini znakomitego rodu Hartfieldów, niezwykła dystyngowana, przybyła do college'u po latach spędzonych na Sorbonie. Plotki o przyczynach powrotu Olivii do Stanów donoszą o romansie dziewczyny z pewnym Francuzem, który nie spodobał się jej rodzicom. Studentki wyjeżdżają na zorganizowany przez szkołę miesięczny pobyt w Europie, gdzie we Francji Olivia przedstawia im Hugona, tajemniczego brata bliźniaka. Relacje między Olivią i Hugonem staną się przyczyną małego śledztwa prowadzonego przez koleżanki, którym fakt bycia rodzeństwem nie wyda się wystarczającym powodem, by uzasadnić aż taką zażyłość, raczej przypominającą stosunki między kochankami. Hugo początkujący archeolog robi wrażenie na Kate, tak wielkie, że dziewczyna zakochuje się w nim. Na zaproszenie Hugona Olivia, Kate i kilkoro znajomych pojadą do Egiptu, gdzie tajemnica dziwnego związku bliźniaczego rodzeństwa zostanie odkryta i doprowadzi to do tragedii. Pełne uroku i malowniczych scen połączenie "love story" z powieścią quasi-detektywistyczną.

  • Catherine Coulter "Czar księżycowej nocy"

    Kapitan Rafael Carstairs po latach spędzonych na morzu powraca do rodzinnej posiadłości. Zupełnie się nie spodziewa, że pewnej księżycowej nocy natknie się tu na osobę, która odmieni jego życie i nie pozwoli mu się nudzić nawet przez chwilę. To Victoria Abermarle, młodziutka podopieczna lubieżnego brata bliźniaka Rafaela - barona Drago. Gdy Drago posuwa się do próby gwałtu, dziewczyna decyduje się na ucieczkę, w trakcie której zostaje schwytana przez bandę przemytników, a z ich rąk ratuje ją właśnie Rafael - lustrzane odbicie jej największego wroga!

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-09-19 23:46:00 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /ciekawostki_literatura.html a: ip: 3.238.227.73 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)