"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

O jak... Zapalenie oskrzeli

Katar ropny, spływający do gardła i powodujący uporczywy mokry kaszel plus temperatura - to znak, że jedno z moich dzieci ma zapalenie oskrzeli. Tak to zwykle się u nas zaczyna i większość chorób dociera u nich właśnie do oskrzeli...

Co można wtedy zrobić, jak sobie radzić?
Pierwszy lek, jaki podaję, to ibufen/nurofen. I leki mukolityczne, czyli np. Mucosolvan. Na noc syrop na kaszel - Sinecod albo Actifed, po którym chłopcy dodatkowo lepiej śpią. W pokoju włączamy nawilżacz. Podajemy dużo płynów. Staramy się odsmarkiwać/odciągać katar z noska, opukiwać, żeby dziecko odkasływało flegmę. Jest to zwykłe leczenie, które zawsze przepisuje nam lekarz. Sporadycznie dostajemy eurespal albo claritinę. Często także leki wziewne, np. budesonit.

Jeżeli po 2 dniach nie ma poprawy, a gorączka narasta, jedziemy do lekarza - wtedy zwykle chłopcy muszą wziąć antybiotyk, gdyż pojawiło się nadkażenie bakteryjne... Zapalenie oskrzeli mija mniej więcej po 7 dniach, ale kaszel może się utrzymywać jeszcze przez kilka tygodni (najsilniejszy jest rano).

Z takim kaszlem nie ma żartów, jeśli się nasila, a dziecko gorączkuje, wizyta u lekarza jest konieczna, gdyż zapalenie oskrzeli może się przekształcić w zapalenie płuc...

Zapalenie płuc

Zapalenie płuc objawia się zwykle wysoką gorączką, suchym kaszlem, dusznościami (zapadnięta klatka piersiowa), czasem wymiotami i bólami brzucha. W przypadku wirusowego zapalenia płuc podaje się leki wziewne, mukolityki i przeciwgorączkowe, przy bakteryjnym - konieczny jest antybiotyk. Pomocne jest oklepywanie plecków dłonią złożoną w "łódeczkę", co ułatwia dziecku odkasływanie. Niemowlęta często wymagają hospitalizacji. Konieczna jest wizyta u lekarza.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-03-04 11:43:24 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /o-jak...-zapalenie-oskrzeli,1320.html a: ip: 44.200.77.92 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)