K jak... Zapalenie krtani
Jeśli wasze dziecko ma temperaturę, chrypkę i zaczyna "szczekać" - czyli zanosić się suchym kaszlem, piskliwym i szczekliwym - dopadło was zapalenie krtani...
Jest to groźna choroba, gdyż obrzęk krtani może powodować duszenie się, a choroba zwykle pojawia się znienacka i to zwykle w środku nocy.
Co się dzieje z dzieckiem? Duże problemy sprawia dziecku wdech, który jest przedłużony, dziecko wydaje dźwięk zbliżony do piania kogutów. Dziecko oddycha z dużym wysiłkiem - niemowlęta poruszają skrzydełkami nosa, dziecko wciąga przestrzenie międzyżebrowe.
Jak sobie radzić w domu?
- W zimne dni, otwieramy okno i podchodzimy do niego z dzieckiem, aby pooddychało zimnym powietrzem.
- Można odkręcić kurki z gorącą wodą i posiedzieć z dzieckiem w łazience.
- Sprawdza się też otworzenie drzwi lodówki i oddychanie zimnym powietrzem.
- U nas sprawdza się inhalacja w saunie na twarz - do miarki wody dodaję rozpuszczoną tabletkę emską, pochylamy się nad parującą wodą i wdychamy, wdychamy. Zabieg ten stosuję z powodzeniem także u siebie przy każdej oznace chrypki i zapalenia krtani.
- Przede wszystkim trzeba się skontaktować z lekarzem, w przypadku malutkich dzieci konieczna jest wizyta w przychodni/szpitalu.
Przy nawracających i częstych zapaleniach krtani i atakach duszności dobrze jest mieć w domu lek wziewny albo w czopkach (Hyrokortyzon), albo pulmicort do nebulizacji (Na 3-4ml soli 1 fiolka leku) - leki te są na receptę. Podanie tych leków powinno być ostatecznością, ale przy częstych chorobach dobrze jest mieć coś pod ręką, co pomoże w razie zagrożenia.