"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

K jak ... katar

Przeziębienie i katar to infekcja wirusowa gardła i nosa, rozpoczynająca się zwykle wodnistym katarem, bólem gardła (drapanie), gorączką, czasami wysoką. Rozpoczyna się powoli i ma częsty związek z pogodą.

Po 2-3 dniach katar gęstnieje, pojawia się też kaszel. Przeciętnie objawy przeziębienia mijają po 7-10 dniach, natomiast kaszel może utrzymywać się jeszcze przez 2 tygodnie. U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia głównym objawem mogą być trudności z karmieniem związane z zablokowaniem przez obrzęk śluzówek nosa.

Dzieci uczęszczające do przedszkola mogą byc przeziębione nawet do 12 razy w roku, czyli średnio raz w miesiącu!

Katar najczęściej występuje wiosną i jesienią. Zaczyna się kichaniem, swędzeniem nosa, gorszym samopoczuciem, czasem temperaturą. Z nosa leje się obficie najpierw wodnista, później gęsta śluzowa wydzielina. Co prawda mówi się, że leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień, a u dziecka może przedłużyć się do dwóch tygodni, warto sięgnąć po środki, które go złagodzą.

Co możemy zrobić w przypadku przeziębienia i kataru?

  • Pozostawmy dziecko w domu na kilka dni.
  • Nawilżajmy powietrze w pokoju dzieci (nawilżacz sprawdza się tu doskonale).
  • Koniecznie pamiętajmy o podawaniu dużej ilości płynów.
  • Stosowanie kropli do nosa ze środkami obkurczającymi śluzówki powinno być zarezerwowane do sytuacji, gdy z nosa leje się obfity wodnisty katar, gdy wystąpią objawy zapalenia ucha środkowego oraz w przypadku zapalenia zatok. Kropli tych nie wolno podawać dłużej niż 3 dni - mogą powodować bowiem uszkodzenie śluzówki nosa. Bardzo dobrze sprawdza się odpowiednie oczyszczanie noska przy pomocy Sterimaru - najpierw psikamy do obu dziurek raz. Odczekujemy chwilę. Potem psikamy drugi raz. Wydmuchujemy nos (oczyszczamy gruszką). Potem psikamy do jednej dziurki. Wydmuchujemy. Piskamy do drugiej dziurki, wydmuchujemy. W razie konieczności czynności te powtarzamy. 5letnie dzieci zwykle umieją już samodzielnie wysmarkać nosek, co bardzo ułatwia sprawę. Przy maluszkach trochę trzeba się namęczyć z usuwaniem wydzieliny z noska.
  • Często doradza się nacieranie dzieci maściami rozgrzewającymi i skraplanie pościeli kilkoma kroplami olejków eterycznych - tu jednak zalecałabym ostrożność, kiedyś malutki Kamilek dostał regularnej histerii, gdy poczuł zapach Oilbasu i musiałam zmieniać całą pościel.
  • Jeżeli wystąpią bóle głowy, ucha/uszu, silne bóle gardła, gorączka będzie trwać dłużej niż 3 doby - koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
  • Pamiętaj o tym, żeby dziecko lekko ubierać i nie przegrzewać pomieszczeń, dodatkowo wietrzmy je często. Świeże powietrze nie zabija.
  • Nie przejmowałabym się za bardzo zwykłym katarem alergicznym, siennym - nasz Kamilek potrafi mieć katar ni z gruszki, ni z pietruszki, nagle rano wstaje po prostu z katarem, który mu mija po podaniu wapna/claritiny, albo po porządnym wydmuchaniu noska.
O tym, jak sobie radzić z katarem u niemowląt, poczytacie tutaj.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-06-14 02:01:07 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /k-jak-...-katar,1317.html a: ip: 34.239.176.54 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)