K jak ... katar
Przeziębienie i katar to infekcja wirusowa gardła i nosa, rozpoczynająca się zwykle wodnistym katarem, bólem gardła (drapanie), gorączką, czasami wysoką. Rozpoczyna się powoli i ma częsty związek z pogodą.
Po 2-3 dniach katar gęstnieje, pojawia się też kaszel. Przeciętnie objawy przeziębienia mijają po 7-10 dniach, natomiast kaszel może utrzymywać się jeszcze przez 2 tygodnie. U niemowląt poniżej 6. miesiąca życia głównym objawem mogą być trudności z karmieniem związane z zablokowaniem przez obrzęk śluzówek nosa.
Katar najczęściej występuje wiosną i jesienią. Zaczyna się kichaniem, swędzeniem nosa, gorszym samopoczuciem, czasem temperaturą. Z nosa leje się obficie najpierw wodnista, później gęsta śluzowa wydzielina. Co prawda mówi się, że leczony katar trwa 7 dni, a nieleczony tydzień, a u dziecka może przedłużyć się do dwóch tygodni, warto sięgnąć po środki, które go złagodzą.
Co możemy zrobić w przypadku przeziębienia i kataru?
- Pozostawmy dziecko w domu na kilka dni.
- Nawilżajmy powietrze w pokoju dzieci (nawilżacz sprawdza się tu doskonale).
- Koniecznie pamiętajmy o podawaniu dużej ilości płynów.
- Stosowanie kropli do nosa ze środkami obkurczającymi śluzówki powinno być zarezerwowane do sytuacji, gdy z nosa leje się obfity wodnisty katar, gdy wystąpią objawy zapalenia ucha środkowego oraz w przypadku zapalenia zatok. Kropli tych nie wolno podawać dłużej niż 3 dni - mogą powodować bowiem uszkodzenie śluzówki nosa. Bardzo dobrze sprawdza się odpowiednie oczyszczanie noska przy pomocy Sterimaru - najpierw psikamy do obu dziurek raz. Odczekujemy chwilę. Potem psikamy drugi raz. Wydmuchujemy nos (oczyszczamy gruszką). Potem psikamy do jednej dziurki. Wydmuchujemy. Piskamy do drugiej dziurki, wydmuchujemy. W razie konieczności czynności te powtarzamy. 5letnie dzieci zwykle umieją już samodzielnie wysmarkać nosek, co bardzo ułatwia sprawę. Przy maluszkach trochę trzeba się namęczyć z usuwaniem wydzieliny z noska.
- Często doradza się nacieranie dzieci maściami rozgrzewającymi i skraplanie pościeli kilkoma kroplami olejków eterycznych - tu jednak zalecałabym ostrożność, kiedyś malutki Kamilek dostał regularnej histerii, gdy poczuł zapach Oilbasu i musiałam zmieniać całą pościel.
- Jeżeli wystąpią bóle głowy, ucha/uszu, silne bóle gardła, gorączka będzie trwać dłużej niż 3 doby - koniecznie skontaktuj się z lekarzem.
- Pamiętaj o tym, żeby dziecko lekko ubierać i nie przegrzewać pomieszczeń, dodatkowo wietrzmy je często. Świeże powietrze nie zabija.
- Nie przejmowałabym się za bardzo zwykłym katarem alergicznym, siennym - nasz Kamilek potrafi mieć katar ni z gruszki, ni z pietruszki, nagle rano wstaje po prostu z katarem, który mu mija po podaniu wapna/claritiny, albo po porządnym wydmuchaniu noska.