"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

A jak... Antybiotyki

Na dźwięk tego słowa niektóre matki dostają niemal histerii, inne uważają, że bez antybiotyku nic się nie wyleczy. Lekarze często nadużywają przepisywania antybiotyków - wiadomo przecież, że na wirusy one nie działają i jest to, jak napisała jedna z naszych koleżanek-lekarek "armata na wróbla". Są to leki niezmiernie ważne, jeden z najważniejszych wynalazków ludzkości.

Co to są antybiotyki i co warto o nich wiedzieć? Dlaczego, idąc do lekarza, mamy nadzieję, że obędzie się bez antybiotyku? Dlaczego po 3-4 dniach walki z wirusowym przeziębieniem często konieczny jest antybiotyk, gdyż choroba wcale nie mija, a wręcz przeciwnie, nasila się? To normalne, że po kilku dniach suchego, męczącego kaszlu pojawia się wilgotny, produktywny (jak go zwał tak go zwał) kaszel z oskrzeli. Nawet wtedy nie jest to wskazaniem do podania antybiotyku. Dopiero, gdy następuję nadkażenie bakteryjne - trzeba podać antybiotyk. Jak rozpoznać nadkażenie bakteryjne? Po kilku dniach gorączki, nawet wysokiej, stan dziecka się poprawia, temp. spada, i nagle znowu zaczyna gorączkować-wtedy myślimy o nadkażeniu bakt. Oczywiście musi być wykluczona świerza inf. wirusowa- od rodziców, rodzeństwa itp.Poniżej wypowiedzi bliźniaczych mam - farmaceutki i lekarki pediatry.

  • Antybiotyk w wielu sytuacjach zapisywany jest niepotrzebnie, gdyż 80-90 % infekcji górnych dróg oddechowych ma podłoże wirusowe, na które antybiotyki nie pomagają.
  • Antybiotyki nadużywane niepotrzebnie mogą nie zadziałać wtedy, gdy rzeczywiście będzie to potrzebne. Na początku wynaleziona penicylina pomagała na duże zakażenia, a teraz? Mamy wiele antybiotyków, które nie działają, szukamy nowych, ale co to da jak będziemy tak nimi szarżować? Bakterie to sprytne bestyjki. Pojawiają się takie szczepy, że już najsilniejsze antybiotyki nie działają.
  • Antybiotyki są to leki, które w zależności od mechanizmu działania są mniej lub bardziej szkodliwe dla człowieka, niszczą one nasze "dobre" bakterie, stąd między innymi grzybice, kłopoty z przewodem pokarmowym. Stosowanie w trakcie antybiotykoterapii Lakcidu, Trilacu itp nie ma żadnego sensu, bo antybiotyk podany doustnie zabija połknięte bakterie z Lakcidu. Można go ew, zastosować PO zakończonej antybiotykoterapii .
  • Antybiotyk podany zapobiegawczo nie uchroni przed zakażeniem, które może się rozwinąć, mało tego: jeśli dołączą się bakterie i trzeba będzie podać antybiotyk- on juz nie zadziała ani jemu pokrewne i trzeba będzie dać inny. Używanie antybiotyków powoduje powstawanie tzw, szczepów opprnych na które nawet najmocniejsze antybiotyki nie działają... Tak "załatwiono" Biseptol=Bactrim (choć nie jest antybiotykiem) i teraz nie ma on zastosowania(z nielicznymi wyjątkami) - ok 70 % szczepów S. pneumoniae (główna bakteria zakarzeń dróg oddechowych) jest na niego oporna, bo był "lekką" ręką przepisywany ileś tam lat temu.
  • Antybiotyki nie osłabiają organizmu - osłabia go choroba. Natomiast antybiotyk wyjaławia organizm z "dobrych" bakterii- i bardzo łatwo załąpać "złą" bakterię - dlatego po leczeniu należy posiedzieć w domu, wydobrzeć i załapać zdrową bakterię od mamy (zdrowej), a nie od kaszlącego przedszkolaka.

Wszystko to nie oznacza, że jeśli lekarz przepisze antybiotyk po postawieniu diagnozy, wy możecie go nie podać. Raczej należy przedyskutować z lekarzem konieczność zastosowania tego rodzaju kuracji.
Antybiotyki należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Jeżeli dziecko ma zażywać lek trzy razy na dobę, to podajemy go dokładnie co 8 godzin. Nie wolno samemu odstawiać lekarstwa tylko dlatego, że dziecko wydaje się całkiem zdrowe. Po przerwaniu leczenia infekcja nawróci ze zdwojoną siłą, gdyż te bakterie, które przeżyły, są najsilniejsze. Nie zareagują one już na ten sam antybiotyk, a leczenie będzie znacznie dłuższe. A często jest tak, że po podaniu 2 dawek leku, dziecko wydaje się zdecydowanie zdrowsze - nasz Jędrek np. po 2 dawkach Klacidu wygląda na zdrowiuteńkiego, co nie oznacza, że nie dostaje kolejnych wymaganych dawek.

Nie wolno antybiotyków stosować bez konsultacji z lekarzem!

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-03-04 12:27:31 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /a-jak...-antybiotyki,1308.html a: ip: 44.200.77.92 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)