"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Choroby dziecięce

A jak... Afty i pleśniawki

Afty to zmiany zapalne w jamie ustnej, występujące na dziąsłach, języku i błonie śluzowej policzków. Mają postać drobych owrzodzeń otoczonych czerwoną aureolką. Są bardzo bolesne.

Żeby zmniejszyć ból, należy podawać jedzenie rozdrobnione (budynie, kisiele, kleik, kaszkę, zupy - możliwie unikać kwaśnych produktów i napojów.

Pleśniawki to białawe naloty w buzi, wywoływane przez drożdżaki. Wyglądają jak resztki mleka, które przylepiły się do wewnętrznej strony policzków, dziąseł lub podniebienia. Pleśniawkami dziecko zaraża się od matki (ssąc zainfekowaną pierś albo oblizany przez nią smoczek). Infekcja nie jest niebezpieczna, ale może sprawiać ból, uniemożliwiając jedzenie. Powodem mogą być leki wziewne, dlatego po każdej aplikacji należy przepłukać buzię.

Leczenie: pleśniawki należy przemywać aftinem lub nystatyną w płynie, można je pocierać jałowym wacikiem nawiniętym na palec. Pomocna może być też gencjana zakraplana do buzi. Ja czasami psikami buzię tantum verde w aerozolu. U starszych dzieci można płukać buzię naparem z szałwii (2 saszetki zalewa się szklanką wrzątku i płucze zimnym płynem), albo płynami odkażającymi - septosanem czy dentoseptem. Afty można też smarować sacholem.

Jeśli do aft dojdzie zaczerwieniona śluzówka jamy ustnej i gorączka, to mamy do czynienia z zapaleniem jamy ustnej. Dziecko odmawia jedzenia, jest marudne, płacze, że boli je buzia. Może mieć nieprzyjemny zapach z ust. Wtedy często konieczny jest antybiotyk. Choroba może trwać nawet tydzień. Jeśli dziecko nie chce jeść, pilnujmy tylko, żeby dużo piło.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-06-14 02:39:29 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /a-jak...-afty-i-plesniawki,1310.html a: ip: 34.239.176.54 agent: CCBot/2.0 (https://commoncrawl.org/faq/)