"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Ciekawostki

Poradniki o bliźniętach

Fascynujące w bliźniętach jest to, że przeczą one wszelkim regułom. Każdy człowiek jest niepowtarzalny - poza bliźniętami jednojajowymi. Każdy ma inną grupę krwi - poza bliźniętami jednojajowymi. Nie można ich tak po prostu przeoczyć.

"Każdy wie o ich istnieniu, każdy pisarz zna dramaturgiczne możliwości bliźniąt, każde dziecko jest natychmiast zafascynowane spotkaniem bliźniąt jednojajowych. Ludzkość zna je od zawsze. I mimo to nadal nie wiemy, dlaczego powstają. Możemy tylko tworzyć hipotezy, traktowane jak fakty. Te tzw. fakty są moim zdaniem tylko hipotezami, o których ludzie nie chcą już dyskutować." J. Burn, "Duchenne muscular dystrophy in one of monozygotic twin girls".

Niestety, w polskiej literaturze poradników na temat bliźniąt nie napisano zbyt wiele...
Dlatego też sami postanowiliśmy uzupełnić lukę na polskim rynku wydawniczym. Z pomocą innych rodziców bliźniąt i mojego męża napisałam poradnik, który zainteresował Oficynę wydawniczą Impuls. Poradnik "Bliźnięta i co dalej" jest dostępny już od lutego 2004 roku!

Postaram się tutaj ponadto przedstawić te książki, które sama czytałam będąc w ciąży - najczęściej są to poradniki w języku niemieckim. Inne pozycje będą dodawane na bieżąco. Bardzo proszę o kontakt wszystkich, którzy chcą uzupełniać wraz ze mną tę listę.

"Ciąża wielopłodowa" pod redakcją Grzegorza H. Bręborowicza, Witolda Malinowskiego i Elżbiety Ronin-Walknowskiej (Poznań, 2003 r.)
Bardzo obszerna pozycja dotycząca ciąży bliźniaczej (i wielopłodowej), przeznaczona raczej dla lekarzy niż dla kobiet w podwójnej ciąży. Zawiera wyczerpujące informacje medyczne dotyczące mechanizmów powstawania ciąży bliźniaczej, zagrożeń w ciąży, porodu w ciąży wielopłodowej oraz rozwoju dzieci z ciąż wielopłodowych. Napisana przez wielu lekarzy specjalistów. Sporo cytatów znajdziecie w dziale "Kącik porad - ciąża".

Lawrence Wright "Bliźnięta. Geny, środowisko i tajemnica tożsamości" - autor przedstawia badania nad bliźniętami jednojajowymi, rozdzielonymi po porodzie lub we wczesnym dzieciństwie. Przedstawia wpływ genów i środowiska na człowieka, wychodząc z założenia, że bliźnięta jednojajowe mają wspólny genotyp. Odkrywa wiele tajemnic tożsamości - czy wiedzieliście, że 35% bliźniąt jednojajowych jest leworęcznych, dwakroć więcej, niż wskazuje średnia populacji? Pozycja godna polecenia, bardzo zaskakująca.

Rita Habekorn "Zwillinge. Wissenswertes für Zwillinge, ihre Familien, Freunde und Pädagogen" (Rowohlt, Reinbek bei Hamburg, 1996)
Bardzo ciekawa książeczka. Rita Habekorn, mama bliźniąt Johannesa i Hannah, opisuje swoje doświadczenia z dziećmi, udzielając jednocześnie wielu porad. Książka jest kierowana nie tylko do rodziców, ale i do opiekunów i nauczycieli, którzy mają do czynienia z bliźniętami. Autorka podkreśla w niej konieczność traktowania bliźniąt w sposób indywidualny, opisując jednocześnie zachowania swoich dzieci. Książka jest co prawda z lat osiemdziesiątych, nie do końca pasuje też do polskiej rzeczywistości. Tym niemniej czyta się ją szybko i przyjemnie. Niestety - tylko w języku niemieckim.

Rita Habekorn "Zwillinge. Gemeinsame und eigene Wege in der Paarbeziehung" - ciekawe informacje dotyczące rozwoju bliźniąt w wieku przedszkolnym i szkolnym. Zawiera porady dotyczące indywidualnego traktowania bliźniąt, ich rozdzielania w przedszkolu i szkole. Godna polecenia, niestety, tylko w języku niemieckim.

"Przychodzimy na świat jako indywiduum - a wychowywani jesteśmy jako część pary. Nigdy nie jesteśmy sobą, zawsze tylko połówką całości!" - na te i inne problemy przy wychowywaniu bliźniąt zwraca uwagę Birte Proettel w swojej książce "Ein Zwilling kommt selten allein. Ein vergnüglicher Ratgeber". (Berlin, Ullstein,1995).
W sposób dowcipny i pełen humoru autorka opisuje swoje doświadczenia jako matka bliźniąt. Gdy dzieci nauczyły się chodzić, stały się postrachem wszystkich przyjaciół i znajomych. Nagle okazało się, że nasi przyjaciele właśnie wyjechali na urlop, albo mają ważne spotkania. A jak to było z nauką mówienia? Z ubieraniem dzieci? itd. itp. ...
W książce znajdziemy też informacje o bliźniętach w mitach, religiach i literaturze.
Godna polecenia. Niestety - tylko w języku niemieckim...

Marion von Gratkowski "Zwillinge. Wie Sie mit ihnen fertig werden, ohne selbst fertig zu sein" (Trias Verlag, Stuttgart 1999) - Książka ta pomaga przyszłym rodzicom bliźniąt w przygotowaniu się na przybycie dwójki. Czytając ją, możemy skorzystać z doświadczeń autorki, która sama jest matką bliźniaków. W książce znajdziemy odpowiedzi na pytania dotyczące podwójnej ciąży i podwójnego porodu. Ponadto dowiemy się, w jaki sposób możemy sobie radzić w pierwszych tygodniach z naszymi dziećmi. Książka zawiera wiele praktycznych porad dotyczących karmienia, przewijania, zakupu wózka itp. Niektóre z porad nie są niestety dopasowane do polskiej rzeczywistości, tym niemniej służyły jako inspiracja przy tworzeniu naszego poradnika.
Godna polecenia, niestety, tylko w języku niemieckim.

Birgitta Stauber "Elternglück im Doppelpack" - opowieść snuta przez matkę bliźniąt od momentu odkrycia u niej ciąży bliźniaczej. Można się sporo dowiedzieć, wyciągnąć własne wnioski, trochę się pośmiać, odkryć sytuacje, z którymi spotykają się podwójne mamy. Polecam - niestety, tylko w języku niemieckim.

Brigit Brandestini, Barbara Jezler, Susanne Schenk: "Zwillinge finden ihren eigenen Weg" - krótka broszurka o rozwoju bliźniąt, głównie w wieku przedszkolnym i szkolnym - porusza bardzo ważny temat indywidualizowania bliźniąt. Polecam. Niestety, dostępna tylko w języku niemieckim.

Nikki Bradford "Niezwykły świat w łonie matki" (Elipsa, Warszawa 1998)
Bliźnięta i ty - cały rozdział poświęcony życiu płodowemu bliźniąt i jego związkowi z dalszym rozwojem dzieci. "Jest wiele dowodów na to, że szczególny związek między bliźniętami powstaje jeszcze w łonie matki, a wszelkie zachowania i związki, które powstały w tym czasie, kontynuowane są po przyjściu na świat, w dzieciństwie i nawet w dorosłym życiu."
Czytamy tu o badaniach przeprowadzanych na bliźniętach przed i po urodzeniu, dowodzących, że w dzieciństwie bliźniacze rodzeństwo często powiela zachowanie z życia płodowego. Autorka zwraca również uwagę na zagrożenia występujące w ciąży bliźniaczej.
Bardzo ciekawy artykuł, polecam.

Dzięki bliźniaczej mamusi Magdzie z Pragi możemy Wam zaprezentować także inne książki poruszające interesujący nas temat.

"TWINS & Multiple Births, The Essential Parenting Guide From Pregnancy To Adulthood", Dr Carol Cooper assisted by The Twins and Multiple Births Association (London 1997)
Bardzo dobra książka, napisana przystępnym, prostym językiem. Angielski łatwy do zrozumienia. "Double the pleasure or double the trouble?" (Podwójna przyjemność czy podwójny kłopot?). Książka napisana jest przez matkę bliźniaków i doświadczonego autora literatury dotyczącej zdrowia.

"The Twins Handbook, From pre- birth to first schooldays - a parents' guide", Elizabeth Friedrich and Cherry Rowland

Obie autorki książki są matkami bliźniąt i należą do Londyńskiego Klubu Bliźniąt. To cudowna, ciepła książka napisana prostym i zrozumiałym językiem. Łatwa. Pełna pomysłów i dobrych rad dla rodziców bliźniąt. Zabawna, ale praktyczna. Sympatyczna, napisana z dużą dozą humoru.

"When You're Expecting Twins, Triplets or Quads. A complete resource", Dr. Barbara Luke and Tamara Eberlein (New York 1999)
Zdaniem Magdy książka napisana jest zbyt naukowo i jakoś tak po "amerykańsku". Dr. Barbara Luke jest znaną ekspertką prowadzenia ciąż mnogich, autorką programu: jak dbać o kondycję Twoją i Twoich dzieci.

"Having Twins, A Parent's Guide to Pregnancy, Birth, and Early Childhood", Elizabeth Noble (New York 1991)
Amerykańska "Biblia" ciąży mnogiej.
Magda nie poleca tej fachowej literatury amerykańskiej, gdyż jej zalecenia oraz podejście do życia jest zupełnie inne niż nasze europejskie. Amerykańscy autorzy polecają np., aby w ciąży bliźniaczej przytyć co najmniej 30kg! Pojawiają się tam nawet zalecenia "im więcej przytyjesz, tym lepiej dla Twoich dzieci"...
Inne zdumiewające zalecenia dotyczą diety: "Jedz lody, ogromną ilość lodów. Nie tylko są zdrowe, moją dużo wapna, mają również ogromną ilość kalorii, której tak bardzo teraz potrzebujesz..."

"Dvojčata. Jejich vývoj a výchova", Klára Rublíková (Praha 2002)
Wydaje się, że autorka, również matka bliźniąt, postanowiła po prostu coś napisać (w czeskiej literaturze to pierwsza książka na temat bliźniąt), ale nie bardzo jej to wyszło (są to odczucia Magdy). Książka jest dostępna tylko w języku czeskim.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-03-28 16:39:39 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /ksiazki.html a: ip: 184.72.135.210 agent: claudebot