"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Przygotowania

Starsze rodzeństwo

Planując kolejną ciążę zastanawiasz się nad możliwymi konsekwencjami detronizacji swojego jedynaka, a także nad metodami odpowiedniego przygotowania dziecka na pojawienie się rodzeństwa. Wiadomość o ciąży bliźniaczej sprawę jednak znacznie komplikuje.

Paradoksalnie po narodzinach młodszego rodzeństwa to swojemu starszemu dziecku powinniście poświęcić więcej czasu. W poradnikach dla rodziców mowa jest o typowym przypisaniu noworodka do mamy, a starszego dziecka - do ojca. Gdy pojawiają się bliźnięta - obydwoje rodziców zajętych noworodkami nie ma czasu na nic, a starsze dziecko często może poczuć się odsunięte. Do tego dochodzi nieuchronne zainteresowanie, jakie budzą bliźnięta nawet wśród obcych. Wielu mamom sen z powiek spędza też obawa, jak jej jedynaczek poradzi sobie, gdy mama będzie w szpitalu.

Trochę inaczej sytuacja ta wygląda w rodzinach, gdzie jest więcej dzieci - co prawda najstarsze dziecko już dawno pogodziło się z tym, że nie jest jedynakiem, za to te młodsze muszą się oswoić z nową rolą.

Reakcje na wiadomość o podwójnym rodzeństwie mogą być różne. Niektóre dzieci reagują entuzjastycznie. Inne mogą się bać, że mama i tata już ich nie kochają, że nie są ważni, skoro potrzebne są dwa nowe dzidziusie, że stracą swoje miejsce w domu i swoje zabawki. Problemem może być też samopoczucie mamy – jeśli dziecko jest malutkie, nie zrozumie, dlaczego mama źle się czuje, albo że nie może go brać na ręce. Często może być to też połączone z odstawieniem dziecka od piersi. Starsze dziecko będzie zaniepokojone faktem, że mama wymiotuje, częściej płacze lub musi leżeć.

W jaki sposób możesz sprawić, by pojawienie się dwójki maluchów nie przewróciło uporządkowanego świata starszaka do góry nogami?
Adele Faber i Elaine Mazlish w książce "Rodzeństwo bez rywalizacji" porównują pojawienie się młodszego rodzeństwa do sytuacji, w której jedno z małżonków nagle oświadcza, że tak bardzo kocha drugie, iż... zdecydowało się na drugą żonę lub męża. A gdy w końcu pojawi się intruz (w przypadku bliźniąt mamy zaś do czynienia z dwoma intruzami!), wszyscy co prawda uprzejmie się ze "starą" żoną lub "starym" mężem, ale zachwycają się tylko nowoprzybyłymi, dopytując się na dodatek, jak im się podobają. Trudno nam sobie wyobrazić, abyśmy przyjęli to ze spokojem.

Dzieci 4- czy 5-letnie mogą oczywiście zareagować radośnie na wieść o powiększeniu rodziny. Ponieważ są ciekawe informacji, w miarę możliwości zabierajcie je na badanie USG.

Jedna z naszych "podwójnych" koleżanek, Basia, poinformowała o ciąży swoją 5-letnią córkę Ewę - początkowo bez szczegółów. Kiedy już byli pewni, że będą bliźnięta - pokazała jej zdjęcie USG, na którym było widać obydwa dzidziusie. Ewa oglądała jak stary znawca - widziała przecież swoje zdjęcia, potem zdjęcia Agniesi, ich drugiej córki. Popatrzyła i mówi: Mamuś, to jest jakieś dziwne! Dlaczego? - zapytała Basia. A ona na to, że tu są jakby dwa dzidziory. Bo są - Basia na to. A Ewa: Mamuś! Może to będą bliźniaki!

Agnieszka, mama Paulinki, bliźniaczek Weroniki i Julki oraz Jagódki, opowiada: "Moja córka była bardzo ciekawa, jak wygląda ten mały człowieczek u mamy w brzuchu (wtedy myślałam, że jeden!). Wpatrywała się w zamglony ekran, równie mocno, jak zszokowany lekarz, który powiedział Paulince (5 lat), że będzie miała podwójne rodzeństwo. Ja mało co nie spadłam z kozetki, a moja córka wzruszyła ramionami i opowiedziała ze stoickim spokojem: wiem. W zasadzie tak - przecież od kilku tygodni odpowiadała wszystkim dorosłym, dyskutującym przy niej o wyższości braciszka nad siostrzyczką i odwrotnie - że ona będzie miała i to i to. Mówiła na odczepnego!
Od tej pory ulubioną zabawą Paulinki była zabawa w "bliźniaki" - z dwiema lalkami ćwiczyłyśmy życie z bliźniakami. Starałam się w tym okresie poświęcić każdą wolną chwilkę na zabawę z córką, wiedząc, że muszę w niej zmagazynować zastrzyk miłości na długi czas. Wielką frajdą było dla nas bieganie po sklepach z akcesoriami dla niemowląt i wybieranie "podwójnej" wyprawki. O wyborze wózka nie wspomnę - obejrzałyśmy tyle modeli! Córka wykazywała się niezłą znajomością "tematu" na forum rodziny, zaginała co niektórych niekompetentnych sprzedawców. Zarówno wybór koloru ubranek, pościeli, jak i imienia dla bliźniaków powierzyliśmy naszej pierworodnej. Ze zgrozą i drżeniem serca przyjmowaliśmy propozycję imion dla dzidziusiów - zaczęło się niewinnie - od Gucia i Mai, poprzez Syrenę i Delfina, na Balbince i Ptysiu skończywszy. Dziwny gust córeczki przy wyborze wyprawki wymagał od nas sztuki dyplomacji. Ważne, że ona była utwierdzona w przekonaniu, jak wiele spraw, dotyczących przyszłego rodzeństwa zależy od niej."

Jeśli twoje dziecko jest starsze, postaraj się, by stało się jak najbardziej samodzielne. Pamiętaj, że czas po narodzeniu bliźniaków będzie na wagę złota, dlatego naucz starsze dziecko takich sztuczek, jak zawiązywanie bucików, samodzielne jedzenie czy mycie. To ułatwi życie przede wszystkim tobie.

Rozmawiaj z dzieckiem o bliźniakach, spróbuj wyjaśnić mu, jak bliźniaki ułożone są w brzuszku, nie zasypuj go jednak informacjami, których nie jest w stanie zrozumieć. Opowiedz też, jak to było, gdy mieszkało w twoim brzuchu. Możesz zakupić książeczkę o takiej tematyce (np. z serii Kamyczek), pomocne będą też zdjęcia.

Być może masz bliźnięta w kręgu rodzinnym, u przyjaciół lub w przedszkolu,. Pokaż je dziecku, by mogło sobie choć trochę wyobrazić, co to znaczy podwójne rodzeństwo. Możecie wspólnie bawić się dwiema lalkami – przebierać je, karmić, kąpać. Ostatnio widziałam w sprzedaży „ciężarne” lalki Barbie z bliźniętami w brzuszku. Może też jest to jakaś metoda na oswojenie córeczki z tematyką? Synkowi, który prawdopodobnie lalkami nie będzie chciał się bawić, możesz je przynajmniej pokazać.

Nie obiecuj starszemu dziecku kolegów do zabawy - zanim będzie się mogło pobawić ze swoimi bliźniętami, minie jeszcze dużo czasu. Musisz powiedzieć zgodnie z prawdą, że dzidziusie będą dużo spać, często jeść i płakać, że mama będzie bardzo zajęta. Może się to okazać łatwiejsze, gdy różnica wieku między dziećmi nie jest duża.

Więcej na ten temat przeczytasz w drugim wydaniu poradnika "Bliźnięta i co dalej".

Jeżeli chcesz wziąć udział w dyskusjach na ten temat, zajrzyj na nasze forum.

Copyright © 2003-2024 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.

2024-04-20 07:51:33 /home/tkacz/domains/blizniaki.net/public_html/app/flt/DBShutdownFilter.php (19) 8192 : Non-static method HPDO::closeConnections() should not be called statically, assuming $this from incompatible context uri: /kacik_porad_5.html a: ip: 18.223.125.219 agent: Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com)