"Podwójny Uśmiech"
Menu
Subskrypcja


Wyszukiwarka


System zarządzania treścią dostarczyła firma Hyh - tworzenie i projektowanie stron Katowice.

Ciekawostki

Chimeryczne bliźniaki

Odkryto nowy, trzeci typ bliźniąt

Okazuje się, że czasami może pojawić się trzeci typ bliźniąt - bliźnięta "w połowie identyczne". Badana przez naukowców zagadkowa para bliźniąt okazała się bowiem identyczna, jeśli chodzi o geny matki, ale tylko połowę genów po ojcu ma wspólną.
Dzieje się to wówczas, gdy dwa plemniki łączą się z jedną komórką jajową, zanim jeszcze podzieli się ona na dwa zarodki - informuje "Journal of Human Genetics."

Jest to nieznany wcześniej mechanizm powstawania ciąży bliźniaczej. Takie bliźnięta są jednocześnie chimerami - to znaczy ich komórki nie są genetycznie jednorodne. W ich przypadku każdy z plemników przyczynił się do powstania genów każdego z dzieci. Niezwykłe cechy genetyczne odkryto, ponieważ badane bliźniaki różniły się cechami płciowymi. Jeden był prawdziwym hermafrodytą - mającym zarówno jądra, jak i jajniki, drugi miał typowe męskie genitalia.

Typowe bliźnięta są albo jednojajowe - powstałe przy podziale jednej zapłodnionej komórki jajowej, albo dwujajowe - z dwóch zapłodnionych jednocześnie komórek jajowych. Te ostatnie są zwykle dużo mniej podobne do siebie niż jednojajowe, mogą też różnić się płcią.

źródło: Onet.pl (29.-3.2007)

Inne artykuły na temat chimerycznych bliźniąt:

Copyright © 2003-2019 blizniaki.net.

Użytkownicy portalu nie mogą wykorzystywać tekstów do celów komercyjnych bez wiedzy i pozwolenia właściciela strony.
Kopiowanie, redagowanie i wykorzystywanie w innych celach publikowanych tu tekstów wymaga indywidualnej zgody właściciela strony.